Foto: Shutterstock

Bojují proti plýtvání potravinami a zároveň nasytí ty, kteří nemají peníze na jídlo. To je hlavní poslání potravinových bank, kterých je v České republice 15. Shromažďují potraviny, skladují je a následně rozdělují humanitárním nebo charitativním organizacím, které poskytují potravinovou pomoc potřebným lidem. Standardně tak potravinové banky neposkytují potraviny přímo osobám v nouzi, ale dělají to pomocí odběratelských organizací.

Přestože Česko patří k zemím s nejnižším podílem osob ohrožených sociálním vyloučením, stále u nás žije zhruba 1,5 milionu občanů na nebo pod hranicí chudoby.

„Banky jsou sklady potravin, nikoli poskytovatelé sociálních služeb. Jako takovým jim tedy nepřísluší hodnotit, kdo je v nouzi a kdo nikoli. Vyhledejte si proto, prosím, potravinovou banku, která poskytuje potraviny ve vašem regionu, a následně v seznamu odběratelů vyberte organizaci, ke které máte nejblíže. Tam můžete požádat o potravinovou pomoc,“ doporučuje zájemcům o potravinovou pomoc postup jejího získání Česká federace potravinových bank. Přesto se mezi potravinovými bankami najdou i výjimky.

V největší potravinové bance stačí doporučení

„Každá potravinová banka to dělá svým způsobem. Potravinovou pomoc většinou vydávají pouze prostřednictvím spolupracující neziskové organizace, která pak balíčky přerozděluje potřebným lidem. K nám mohou přijít i jednotlivci, ale musí mít doporučení. Ať už od sociálky, úřadu práce, OSPODu, nebo nějaké neziskové organizace. Stačí jediná věta: Doporučuji potravinovou pomoc. Je to proto, aby nikdo nemohl pomoci zneužívat. Každý pak má nárok jednou týdně na balíček o velikosti krabice od banánů,“ říká Věra Doušová, ředitelka Potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj, od níž přerozděluje potravinovou pomoc také na 160 neziskovek. V době koronakrize sem ale jezdí i starostové a další představitelé obcí, aby dopravili potravinové balíčky k potřebným lidem přímo do jejich bydliště.

Foto: Shutterstock

Běžně pomoc přímo u v sídle pražské potravinové banky, která je největší v České republice, vyhledá řádově několik desítek lidí denně. Na jaře, v době největšího náporu pandemie, byla ale situace jiná. Obsloužili tu během jednoho dne třeba i 500 žadatelů. Jenže v té době bojovali s nedostatkem potravin. Lidé více nakupovali, a tak obchodním řetězcům zbývalo méně vyřazeného zboží. Hlavně toho trvanlivého, ale také ovoce a zeleniny. A navíc přišly potravinové banky také o pravidelnou jarní Sbírku potravin, musela být kvůli koronaviru zrušena. Tím spíš doufají v úspěch té podzimní, která se koná už zítra, tedy v sobotu 21. listopadu.

Jak podpořit sbírku potravin?

Stačí navštívit nejbližší obchod zapojený do Sbírky potravin a nakoupit. Nejvíce pomůžete nákupem základních trvanlivých potravin a drogerie. Těchto produktů je v potravinových bankách stále nedostatek. Mohou to být konzervy, dětská výživa, trvanlivé mléko, těstoviny, rýže, luštěniny, nebo třeba kartáčky a pasty na zuby, mýdla a podobně. Toto zboží pak darujte mezi 8. a 18. hodinou dobrovolníkům v zelených zástěrách s logem sbírky, případně do sběrných boxů za pokladnami.

„Počet lidí v tíživé situaci, kteří jsou závislí na pomoci potravinových bank, narůstá. Během prvního pololetí šlo meziročně o dvacetiprocentní nárůst, aktuálně na podzim dokonce o čtyřicetiprocentní. Prosíme proto, aby se lidé do letošní podzimní sbírky potravin zapojili opravdu v co největším počtu,“ uvedla Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank.

Čtěte také:

Reklama