Toto grafické znázornění jednotlivých druhů potravin slouží především jako pomůcka k sestavování a plánování jídelníčku. Poradíme vám, jak na to.
Nejprve je důležité si uvědomit, že neexistuje žádná dokonalá potravina, která by vám poskytla všechny živiny, jež tělo potřebuje. Existují potraviny, které obsahují jen některé důležité látky, a jiné naopak postrádají. Proto je důležité různé potraviny vhodně kombinovat a neomezovat se jen na úzký výběr. A s tím vám pomůže právě potravinová pyramida.
Dalších 12 % by mělo tvořit vepřové nebo hovězí maso, drůbež, ryby, vejce nebo luštěniny. Mléčným výrobkům každý den připadne 13 % ze všech požitých potravin. Zbývajících deset procent zastupují tuky, alkohol, cukry a sůl.
Jaké množství?
Pečivo, cereálie, těstoviny a rýže
Potravin, které tvoři základnu pyramidy, byste za den měla sníst celkem 3–6 porcí. Mají v jídelníčku důležité místo. Jsou zdrojem bílkovin, vlákniny a mnoha dalších důležitých živin. Dávejte přednost celozrnnému pečivo před bílým.
Jedna porce představuje: 1 krajíc chleba (
1 rohlík, 1 houska
1 kopeček vařené rýže či těstovin (
1 miska ovesných vloček nebo müsli
Zelenina a ovoce
Nachází se v prvním patře pyramidy. Jejich dostatečný příjem je důležitý pro obsah vitaminů. Za den byste měla sníst 3–5 porcí tohoto druhu potravin. Denní doporučená dávka ovoce a zeleniny je
Jedna porce představuje: 1 paprika
1 miska zeleninového salátu
1 sklenice 100% ovocné nebo zeleninové šťávy
2 rajčata
½ talíře brambor
1 jablko
1 banán
1 pomeranč (100g)
1 miska jahod, rybízu, borůvek
Mléčné výrobky, maso

Jedna porce představuje: 1 sklenice mléka (200–300 ml)
kelímek jogurtu (125–150 ml)
sýr (
60 g masa po tepelné úpravě
1 vařené vejce
5 lžic vařených luštěnin
2 lžíce ořechů
80 g ryby, drůbeže
1 miska fazolí nebo čočky
1 porce sójového masa
Alkohol, tuky, cukry
Nejvyšším bodem pyramidy jsou veškeré potraviny, jejichž základem jsou tuky nebo jednoduché cukry a sůl. Jsou to tedy ty potraviny, které by se měly v jídelníčku objevovat jen sporadicky, spíše pro jeho zpestření. A to v množství maximálně dvě porce denně.
Jedna porce představuje:
3 lžičky cukru
1 lžička džemu nebo medu
1 kobliha nebo malá tabulka čokolády
Pamatujte, že pyramida je spíše doporučení, jak se zdravě stravovat. Neudává žádná konkrétní pravidla. Ty si musíte stanovit sama, pokud si chcete nastolit disciplínu. Pokud dnes máte víc chuť na ovoce či bílé pečivo, není důvod si ho nedopřát. V dalších dnech by ale bylo vhodné si to vynahradit zeleninou a celozrnnými výrobky.
Podle jakých pravidel se řídí vaše stravování?
Nový komentář
Komentáře
wich: Zrovna si tak říkám, jak se proboha dá toto realizovat
Nedávno jsem dávala odkaz na to, že výživová pyramida v této verzi je již překonaná
"miska ovesných vloček nebo mYsli"
Tady jsou popsané ty dávky...jedna porce a k tomu sloupeček čeho kolik
Neměli byste jim tu napsat, že NE NAJEDNOU?
moje stravování je děsné, čínské polévky, zelenina, ryby, sádlo, máslo, cukrovinky, alkohol, cigarety...poslední měsíc jdu do sebe a snažím se tomu dát řád, začala jsem si připadat příliš bohémsky
Kdybych snědla denně tolik dávek těstovin nebo pečiva, neprojdu dveřmi
Ťapina: Taky to mám takhle. Od snídaně v cca 7-8 do 12 vydržím a po obědě jen presso s něčím sladkým a do večeře hlad nemám
Nějakou dobu jsem zásady správné výživy dodržovala, ale časem se asi organismus a jeho potřeby mění.
Je to docela nereálné, ne? za den 3 - 5 porcí pečiva nebo rýže, to se dá dejme tomu zkombinovat s 3 porcema zeleniny a 2 porcemi masa či mléčných výrobků. Chceme-li si dopřát něco sladkého, bude to až 6. nebo 7. jídlo dne a máme očekávat, že po tom budeme zdraví a šíthlí, jo?
Já třeba jím 3x denně. Vím, že se doporučuje 5x, ale tak jsem jedla jen bez obědů a nebylo to zdravé, fakt ne. Po snídani nemám hlad do poledne a po obědě nemám hlad do večeře.
mysak: A kde vidíš nějaké zrní? Tady je přeci pyramida zdravé výživy, která je základ pro stravováni
radši bych teda držela dietu podle krevních skupin, když už. ta je o dost sympatičtější než nějaké zrní