Pokud chcete udělat něco pro své zdraví, určitě se nenechte se zlákat nabídkou výrobků Mineral Miracle Supplement (MMS) ani Chlorine Dioxide Solution (CDS2). Podle Státní zemědělské a potravinářské správy (SZPI), která před nimi po pěti letech opět důrazně varuje.

Výrobky jsou spotřebitelům nabízeny v českém jazyce prostřednictvím webových stránek a sociálních sítí. Informace spojované s těmito výrobky na internetu v řadě případů hovoří o zdravotní prospěšnosti jejich konzumace, případně léčivých účincích na širokou škálu chorob včetně rakoviny. „Důrazně upozorňujeme všechny spotřebitele, že látky, které uvedené výrobky obsahují, jsou v potravinářství zakázané a nepoužívají se ani v nízkých koncentracích. Podle odborníků by potraviny obsahující látky obsažené v MMS a CDS2 byly považovány za nebezpečné pro lidské zdraví,“ uvádí tiskový mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Dále také připomíná, že látky v uvedených přípravcích se používají například k dezinfekci vody v bazénech nebo bělení textilu. Prodejci přípravky nenabízí jako doplňky stravy nebo léčiva – kde by v obou případech podléhaly přísné regulaci – ale jako chemické látky. „Tím, že v prostředí internetu jsou tyto produkty spojovány s informací o jejich údajných zdravotních účincích, mohou někteří spotřebitelé nabýt mylného dojmu, že jde o preparáty účinné a bezpečné,“ dodává Kopřiva. Stejné varování zveřejnila SZPI v tiskové zprávě již v roce 2010.

leky

Reklama