Česko se stalo 25. zemí v Evropě, kde je schválena potratová pilulka. Navzdory petici, kterou organizovalo Hnutí Pro život ČR, a kterou loni podpořilo více než 70 tisíc lidí.

Potratová pilulka má ženám umožnit do 49. dne šetrnější potrat, než je tomu v případě chirurgického zákroku.  Její dostupnost však neznamená, že ji mohou předepisovat a podávat všichni lékaři. Ambulantní lékař ji tak nemůže ani objednat, ani předepsat, ani ženě podat.

Podání pilulky je navíc vázáno na lůžková zařízení nebo nemocnice. Ve zdravotnickém zařízení s lůžkovou péčí nebo v nemocnici, kde ženě pilulku podají, ji zároveň budou i kontrolovat.

 

plod

Jde vlastně o čtyři pilulky. Tři z nich (Mifegyne) žena užije naráz. Tyto pilulky ukončí vývoj plodu. Po 36 hodinách spolkne žena pilulku s jinou látkou (Mispregnol), která potrat dokončí a plod z těla vypudí.

Potrat chirurgickým zákrokem se provádí v celkové anestezii, která je pro ženu samozřejmě zátěží, je tu i riziko infekce a poranění dělohy.

Pilulka je k tělu šetrnější a odpadají i uvedená rizika. „Nepředpokládáme, že pilulka bude převažovat nad chirurgickým zákrokem. Možná některé ženy po patřičném poučení ji upřednostní. Po chirurgickém zákroku má žena ale jistotu, že početí je odstraněno. Po užití bude čekat, až proběhne vyvolaný potrat, a zda bude kompletní, tedy zda veškerá tkáň bude z dělohy odstraněna,“ uvedl Vladimír Dvořák, prezident České gynekologicko-porodnické společnosti.

Potratová pilulka bude stát zhruba stejně jako miniinterrupce, tedy přibližně 3500 korun a žena částku platí v plné výši.

„Petici protestující proti legalizaci potratové tablety, kterou zorganizovalo Hnutí Pro život ČR, podpořilo loni více než 70 tisíc lidí. Přesto se ČR stala 25. zemí v Evropě, kde je potratová tableta schválena. V době, kdy česká populace vymírá, nabízí stát místo pomoci rodinám další metodu zabíjení. Gynekologové propagují tento způsob potratu jako šetrnější. Důsledek potratu je však vždy stejný: mrtvé dítě, zraněná matka.“

(Hnutí Pro život ČR)

Reklama