Interrupce je pro ně synonymum vraždy. Dokonce i minulý režim byl se svými potratovými komisemi, při nichž ženy s ponižujícími pocity obhajovaly, proč se k tak zásadnímu kroku rozhodly, poněkud liberální. Hnutí Pro život by však chtělo interrupce rovnou zakázat. Alespoň podle svých webových stránek. A o tom Žena-in vedla rozhovor s viceprezidentkou organizace Zdeňkou Rybovou (na malém snímku).

 

Skutečně chápete potrat jako vraždu?

Ano, potrat vnímáme jako zabití člověka.  

 

Takže žena, která ho podstoupí, je vražedkyně?

Ne, je pod tlakem, nemá potřebnou oporu a klid pro správné rozhodnutí.

 

Nemyslíte, že se pro tento krok rozhodnou především ženy v tíživé sociální či materiální situaci?

Podle statistik je typickou ženou, která se k tomu rozhodne, žena v poměrně dobré ekonomické situaci, ve stabilním vztahu, která už má jedno i dvě děti. A užívá antikoncepci. Nedá se tedy mluvit o vašem příkladu jako o nejobvyklejším. I když i takové samozřejmě jsou.

 

Zmínila jste hormonální antikoncepci. Jaký na ni máte názor? Ta přece jen předchází nechtěnému početí a případným úvahám o potratech.

Právě uvedený příklad vyvrací, že by tomu antikoncepce předcházela. K potratu se často rozhodnou právě ženy, které ji berou, a ona selže. Kvůli tom pak přistupují ke zkratovitému rozhodnutí. Také jsme proti antikoncepci proto, že může mít za následek v podstatě chemický potrat.

 

A proč se tedy tyto ženy podle vás k potratu rozhodnou, když jsou ve věku, kdy by měly být vyzrálé pro zodpovědné úvahy…?

Nejobvykleji protože nenachází potřebnou oporu u partnera, v případě mladších a svobodných u rodičů. A tak potrat podle našich informací denně podstoupí 70 žen!

 

Zákaz potratu podle vašich představ by mohl ale vyvolat potratovou turistiku známou například z Polska, tajné amatérské interrupce ohrožující zdraví či dokonce život ženy, která ho podstoupila.

A kde berete informace o tom, že by docházelo k takové turistice, o „černých“ potratech? Podle nás se nezakládají na pravdě. Kdyby k ilegálním potratům skutečně docházelo, jak se o tom hovoří, pak by to muselo potvrzovat i oficiální zdravotnictví, kde by se s ženami, jež ho podstoupily, museli lékaři velmi často setkávat kvůli popotratovým komplikacím, dlouhodobému krvácení…

 

My jsme například ještě za premiéra Grosse zadali dotaz, zda u nás jsou evidovány časté případy potratů polských žen u českých lékařů. Dozvěděli jsme se ale, že nikoliv. Později jsme narazili na jeden případ na hranicích, podali trestní oznámení, a teď je to v šetření.

 

Na vašich webových stránkách jsou kruté fotky (viz třeba TYTO), například s utrženou krvavou ručičkou, která měla zřejmě patřit plodu (mnozí gynekologové fotografie Hnutí pro život označují za falzifikáty - pozn. aut.), hrůzné videozáznamy z potratů, případně odkazují na stránky s podobným obsahem. Říkáte, že se snažíte působit na mladé lidí. Není to spíše šílený emotivní tlak?

Je to problém, který samozřejmě sám o sobě vyvolává emoce. A mladých šestnáctiletých, dvacetiletých lidí emoce běžně vedou k zájmu o problémy. Od nich máme naopak bezvadné reakce, kdy pak o tomto problému mluví s rodiči, kde je to spíše tabu. Kromě toho naše upozornění samozřejmě hraje emotivní roli v rozhodování lidí starších o deset, dvacet let. Po shlédnutí fotografií a videozáznamů si spíše uvědomí, že potrat je zlo.

 

Stejným jazykem jako vy mluví i lidé, kteří v některých zemích demonstrují před porodnicemi, napadají lékaře, přesvědčují už tak vystresované ženy a dívky, které se rozhodly interrupci podstoupit. Můžeme to očekávat u od Hnutí Pro život? Přece jen z vašich každoročních pochodů jsou známé obrázky lidí, kteří vykřikují o vraždění miminek…

Každý rok pořádáme pochod Pro život, kterým na problém upozorňujeme. Stojíme i za tím, že se lidé často modlí u porodnic. Tím ale nikoho neomezují, nikoho nenapadají. A to se, doufám, alespoň dokud na to bud mít vliv já, nebude ani dít.

 

Vy věříte, že se v liberální společnosti, kdy ženy už dosáhly více práv rozhodovat o svém životě a věcech, které se jich bezprostředně týkají, prosadí zákaz potratů?

Věřím tomu, že přijde doba, kdy člověk bude více respektovat život jiného člověka. Nezažijí to třeba už naše generace, ale bude taková společnost.

 

Zákazem? Není dostatečná informovanost přínosnější?

Ta informovanost je samozřejmě významná. A zákon, který by od určité doby neumožňoval interrupci, by pomohl formovat chápání lidí. Jak zákon formuje uvažování vidíme dnes například na bodovém systému u řidičů. Od doby, kdy platí, je spousta z nich opatrnější, jezdí bezpečněji. Postupně se jim to stane přirozené.

 

Souhlasíte se zákazem potratů? Nebo má žena právo rozhodovat o nenarozeném potomkovi?

Reklama