Dozví-li se rodič, zda čeká holčičku nebo chlapečka, je možné, že přehodnotí svoje rozhodnutí potratit jej. Z této myšlenky vychází jihokorejský ústavní soud, který dnes zrušil zákon zakazující lékařům sdělit rodičům pohlaví nenarozeného dítěte.

 

Změna má dva důvody. Jednak se obecně předpokládá, že když plod v očích rodičů získá konkrétní podobu, interrupci matka podstoupí jen opravdu v krajním případě. Druhým důvodem jsou jihokorejská specifika – ještě donedávna zde byly zažité staromódní názory, že pro zachování rodu je třeba narození syna. A dcera je nepohodlná, její očekávání je tedy třeba utnout.

 

Proto do dneška platil zákon z roku 1987, který zakazoval lékařům prozradit pohlaví. Cílem bylo omezit počet potratů ženských plodů.

 

Lékaři, kteří se omezením práv rodičů nesouhlasili, obcházeli zákon tím, že před rodiči dítě označili za krásné (holčička) nebo energické (chlapeček). Riskovali však až tříleté vězení a pokuta do výše 10 milionů wonů (150 tisíc korun).

 

Zrušení zákona přivítali. „Je přirozené, aby doktor dal pacientovi všechny informace, které zjistil při diagnóze,“ uvedla v prohlášení Korejská zdravotnická asociace.

 

Soudci si však dali lhůtu, do kdy bude zákon spíše jen zmražen. Pokud totiž neovlivní úvahy rodičů o potratech, nebo dokonce bude zjevné, že přivést na svět chlapečka má přednost i za cenu interrupce ženských plodů, přehodnotí návrat zákona.

 

Myslíte, že informace o pohlaví může být v rozhodování zásadní?

Reklama