61f920982b37fcl.jpg
Foto: Shutterstock

Estetická medicína umožňuje lidem upravit vlastní tělo k obrazu svému. I tento obor podléhá trendům a určité zákroky a procedury jsou momentálně vyhledávanější než jiné. Patří mezi ně například: 

Skinbooster

Mezi velmi populárními zákroky posledních let patří například Skinbooster – hloubková hydratace pleti. Jedná se o ambulantní zákrok anti-aging medicíny, kdy se kyselina hyaluronová plošně aplikuje do podkoží obličeje a zajistí hloubkovou hydrataci, která se projeví pevnější a svěžejší pletí.

Netradiční využití botoxu

To, že se aplikace botulotoxinu používá řadu let ke zmírnění vrásek v oblastí čela či očí je dnes již běžnou záležitosti. Za poslední dobu se ale botulotoxin využívá i k dalším kosmetickým zákrokům. Velmi populární je jeho aplikace k potlačení pocení v podpaždí či na ploskách nohou, rukou nebo například ke zmírnění bruxismu (skřípání zubů).

Změna mimiky za pomoci myomodulace obličeje

Současné trendy ale také ukazují, že lidé využívají botulotoxinu k potlačení příliš výrazné mimiky, resp. emocí – především u právníků, psychologů či i u profesionálních hráčů pokeru. Mnoho lidí nechce při své práci ukazovat své emoce/mimiku. Například psychologové se obávají, že by to mohlo být pro jejich klienty rušivé. Tento trend zaznamenali například i dermatologové v New Yorku, ke kterým začíná chodit stále více zaměstnanců newyorské burzy a chtějí aplikaci botoxu, aby na nich nebyl vidět každodenní stres a napětí. To totiž může být bráno i tak, že nemají vše pod kontrolou. 

A právě z tohoto poznatku vznikla i novinka v estetické medicíně a to tzv. myomodulace obličeje, která vychází především z aplikace botulotoxinu a injekčních výplní. V této technice ale nejde o potlačení vrásek, ale o změnu dynamiky či určité mimiky v obličeji, které nám přidávají na ustaraném výrazu, věčně zamračeném pohledu či křivení úst a brady. Myomodulací tak můžeme zlepšit nebo úplně změnit nechtěný mimický projev (například tik v obličeji).

TikTok vs. Lip Flip

Pokud minulý rok přinesl jeden velký beauty trend, tak to je popularizace modelace rtů metodou Lip Flip. Novinka, o které se mnozí dozvěděli díky sociální sítí TikTok, kde tento zákrok měl tisíce videí od mnoha uživatelů. „Tato metoda je ideální volbou pro ty, kteří chtějí mít plnější rty, ale zároveň nechtějí příliš výrazný efekt či si nechtějí do rtů dávat výplně. Lip Flip se provádí za pomoci malé dávky botulotoxinu do horního rtu. Díky tomu se horní ret pozvedne malinko nahoru a vytvoří se tak přirozený efekt plnějších rtů,“ říká dermatolog MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.

Metoda QWO k odstranění celulitidy

Mnoho žen (i mužů) se trápí celulitidou. V současné době ale není na trhu bohužel žádný zázračný přípravek na „vygumování pomerančové kůže“. Rok 2022 snad v tomto přinese novinku, a to díky metodě QWO. Jedná se o techniku, které pomáhá rozpustit v podkožním tuku kolagenová septa, a tím tak viditelně zlepšit vzhled celulitidy. Jedná se o první injekční metodu na léčbu celulitidy, která je schválená americkou FDA (úřad pro kontrolu potravin a léčiv). Bohužel QWO je zatím dostupná pouze za oceánem.

Kyselina mléčná na pomoc při zpevnění kůže

„Určitou novinkou na našem trhu pro rok 2021 byl i zákrok ke zpevnění kůže za pomoci kyseliny poly-l-mléčné. Ta je ve světě estetické medicíny užívána již delší dobu, je populární hlavně v USA a nyní přichází nově na český trh pod obchodním názvem Lanluma. Kyselina poly-l-mléčná navozuje tvorbu kolagenu a zpevnění kůže a podkoží, a tak se používá na vypnutí pokožky v oblasti obličeje, hřbetů rukou, paží nebo hýždí. Výhodou je, že efekt vydrží až 3 roky,“ dodává MUDr. Jan Kučera.

Zdroje: MUDr. Jan Kučera, Perfect Clinic Dermatology