V souvislosti s podporou petice za nominaci sira Nicholase Wintona na Nobelovu cenu míru připravila Národní knihovna ČR setkání s režisérem Matejem Mináčem, který osudy „českého Schindlera“ mnoho let soustavně mapuje.
Besedovat se slovenským filmařem bude možné ve středu 27. února od 17.30 hod., po diskusi bude následovat promítání filmu Síla lidskosti.
sir Nicholas Winton s režisérem Matějem Mináčem
Tematický večer Národní knihovny ČR Setkání s… režisérem Matějem Mináčem volně naváže na probíhající výstavu Zničené židovské památky severních Čech ve Výstavním sále Galerie Klementinum a zejména na podporu petice za nominaci sira Nicholase Wintona na Nobelovu cenu míru. Petici samotnou a průběh iniciativy představí zástupci pražského gymnázia Open Gate, hlavní slovo však bude mít slovenský filmař, který o britském makléři, jenž v roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí z území okupovaného Československa, natočil už čtyři filmy.
V prosinci 1938 požádal jeden z pracovníků organizace British Committee for Refugees from Czechoslovakia (BCRC) svého přítele Nicholase Wintona, aby místo na alpskou dovolenou odjel do Prahy a pomohl tamní kanceláři organizovat transporty dětí z ohrožených židovských rodin. Pro každé dítě ve věku do 17 let bylo nutné najít náhradní rodinu v Británii a kauci ve výši asi 50 liber, aby bylo možné získat britské vízum a povolení k pobytu. Winton pak řídil z Londýna Dětskou sekci BCRC, kde vyhledával adoptivní rodiče, vyřizoval osvojení u britských úřadů a získával finanční příspěvky. První dětský transport z Prahy byl vypraven 14. března 1939 s pouhými dvaceti dětmi, poslední úspěšný dětský transport byl vypraven 2. srpna 1939, kdy celkový počet zachráněných dětí v osmi transportech dosáhl počtu 669. Další vlak s 250 dětmi byl vypraven 1. září 1939, ale do Anglie nikdy nedorazil, neboť právě vypukla druhá světová válka.
Z českých kinosálů je známý Mináčův celovečerní hraný film Všichni moji blízcí, který přibližuje situaci, v níž se ocitly židovské rodiny bezprostředně po podepsání Mnichovské dohody. Osudy zachráněných dětí se zabývaly zase dokumenty Anglická rapsodie a Nickyho rodina. Po diskusi s režisérem se bude v Národní knihovně promítat cca hodinový snímek Síla lidskosti - Nicholas Winton, v němž filmový tvůrce činy nenápadného britského hrdiny poprvé dokumentárně zpracoval a za který získal významné ocenění International Emmy Award 2002.
Více najdete na www.nkp.cz a www.klementinum.cz
tisková zpráva
Nový komentář
Komentáře
Já už petici podepsala, putovala výzva na facebooku.
Zaslouží si jí jako málokdo, jsem pro.
Cenu si zaslouží, je to skvělý obdivuhodný člověk se srdcem na pravém místě.
Pana Wintona obdivuji, přeji mu získání ceny, petici určitě podepíši. Je to úžasný člověk.
ráda bych,ale je to pro mě asi 300km.Rozhodně si Nobelovu cenu zaslouží.
kobližka — #19 Kdo jiný by si cenu měl asi zasloužit
Zajímavé
Film "Síla lidskosti" jsem viděla už 3X a pokaždé to byl tak silně emoční zážitek,že jsem myšlenky na tu odvahu mladého člověka nemohla pustit z hlavy ještě druhý den.
Když už by Nobelu cenu míru neměl dostat sir Nicholas Winton,tak pak už nikdo!!!
Trefa:rada bych jela,ale zrovna je takova chumelenice.tady napadlo vice jak 15cm snehu.ten pan si to moc zaslouzi.
moc zajímavé
LudPa — #15 Naprosto souhlasím
Tenhle člověk už ji měl dávno mít.
Nezbytná připomínka.
Někdy to určitě shlédnu
Občas mě mrzí, že to mám do Prahy tak daleko, a nemám se jak na podobné akce dostat.
Zajímavý dokument
No, to budeme mít prázdniny, ale mám zajímavý program :(( :((
Oćní oční oční :((
do Prahy se nechystám
Už jsem podepsala