rat

Psi, kočky, rybičky, papoušci, hadi či jiná „havěť“. Kdo z vás nemá doma nějakého „nelidského“ přítele z živočišné říše? Češi na žebříčcích chovu domácích mazlíčků už dlouhou dobu zaujímají přední místa a šplhají stále výš.

Často ve čtyř(i více či méně)nohém mlčenlivém tvorečkovi hledáme spřízněnou duši, když nám doma nikdo jiný nerozumí.

Takovým ideálním partnerem a kamarádem je také trochu opomíjený potkan. A neprávem. Ochočte si ho a nebudete litovat. Ptáte se proč? Odpověď je velmi jednoduchá, protože potkan je milé, společenské, čistotné a velice inteligentní zvíře.

Je velmi inteligentní

„Potkan nebývá tolik rozšířený v domácnostech jako psi a kočky,“ říká MVDr. Jiří Filip z veterinární kliniky v pražských Vršovicích. „Přitom je to zvíře velmi společenské a přizpůsobivé. A neklade žádné velké nároky na chov.“

rat

A má vlastnosti, jež jsou nám, lidem, blízké. Je neobyčejně chytrý a přizpůsobivý stejně jako lidé. Do celého světa se rozšířil nejpravděpodobněji spolu s národy ze Střední Asie, aby na mnoha místech vytlačil a zcela nahradil svou nejbližší příbuznou – krysu.

Jak se pozná na první pohled potkan od krysy? Potkan je hmotnostně těžší (až 400 g, krysa má pouhých 250 g), má malé uši (na rozdíl od velkých krysích uší) a nakonec tělo svou délkou přesahuje ocas (u krysy je tomu právě naopak, ocas je delší než tělo).

Sežere všechno, ale nesmí odpadky

Také další vlastnost potkanova je shodná s lidskou – všežravost. Samozřejmě, že se budeme snažit ochočit laboratorního potkana, jeho divokému kolegovi z volné přírody se raději vyhneme.

Rychle zapomeňme na to, že se volně žijící potkani živí kdečím, našeho mazlíčka nebudeme krmit ani odpadem a zbytky z kuchyně. V současnosti lze koupit již hotové pelety, dokonce i na jednotlivá období hlodavčího života (podobně jako u psí potravy).

Pokud dáváte přednost krmení bez pelet, vězte, že máte přizpůsobivého a nenáročného strávníka: různé druhy zrní, tvrdé pečivo, malé dávky syrového nakrájeného masa, zelenina, ovoce, zelené lupení. Vodu podáváme nejlépe v napáječce, nedochází tak k jejímu znečištění.

Kamarád do kapsy

rat

Pro ochočení si vybereme sice co nejmladší zvíře, ale již odstavené, tedy v rozmezí 3–4 týdnů stáří. Můžeme ještě dokrmovat miskou mléka (kondenzované neslazené mléko Tatra ředěné napůl s vodou), ale rozhodně jen ve dne. Zvíře bereme co nejčastěji do ruky a mluvíme na něj.

Potkany můžeme zvedat za ocásek, ale nikdy je takto nenosíme, neboť se jim při této manipulaci může svléknout kůže. Vždy je při nošení podkládáme, nejlépe nějakou částí vlastního těla (ruka, rameno...).

V naší nepřítomnosti (i z důvodu bezpečnosti zvířete) potkana nenecháme běhat volně, ale zavíráme ho do jeho ubikace. Brzy si na nás přivykne a bude nám asistovat u všech našich domácích činností přítomen buď v kapse, nebo pro lepší výhled na rameni.

Štítíte se i laboratorních myší a ostatních vyšlechtěných hlodavců? Pořídila byste si potkana?

Reklama