Každý den jedno až dvě děti a mladí lidé volají na Linku bezpečí s otázkami týkajícími se homosexuality. Tento týden v Praze již po šesté začíná festival Prague Pride, v médiích se častěji objevují LGBT témata, a děti tak dostávají více impulzů, aby o své sexuální orientaci přemýšlely a vyhledaly pomoc. Setkávají se s homofobními reakcemi a šikanou.

V každém 4. hovoru během letních prázdnin se děti a mladí lidé obracejí na Linku bezpečí s otázkami na sexuální témata a jedním z nich je i homosexualita. Denně se jí týkají jeden až dva hovory. Jen letos jich do konce července bylo přijato 350, zatímco loni za celý rok 400. Nejčastěji volají děti ve věku čtrnáct až šestnáct let. To je období, kdy končí puberta, nastupuje střední škola, dospívání a první vztahy. O trochu více se ozývá chlapců (56 %).

Nejčastěji děti pokládají otázky spojené s takzvaným „coming outem“ neboli procesem, kdy o své odlišné sexuální orientaci říkají ostatním. „Pro gaye a lesby je přiznání si vlastní sexuální orientace snad nejzlomovější období a hodně závisí na reakci okolí. Dítě se totiž odmala potkává s homofobními postoji ve společnosti, ať už je to rodina, média, přátelé či politici. Překonat sám sebe a dovolit si o sobě přemýšlet jako o gayovi či lesbě, o kterých dítě předtím slyšelo tolik vtipů a urážek, chce hodně odvahy,“ říká vedoucí Linky bezpečí Peter Porubský.

lgb

Zdroj foto: Shutterstock

Největším úskalím pro děti bývá, jak informaci sdělit svému okolí. Podle obsahu hovorů se nejčastěji svěřují svým vrstevníkům (43 %), v mnoha případech ale vůbec nikomu (41 %) a rodičům v pouhých 7 %. Nezřídka se ale na Linku bezpečí obracejí i z důvodů, že už o své homosexualitě někomu řekly a setkaly se s negativní reakcí, čelí posměchu, či se staly obětí šikany. Konzultanti se dětem snaží vysvětlit, že být gay/lesba je přirozené, snížit jejich obavy z jinakosti a společně hledají plán, jestli a jak „coming out“ provést. Vždy ale záleží na vlastním rozhodnutí volajícího, protože každý pochází z jiného rodinného zázemí.

Odlišná sexuální orientace není citlivé téma pouze pro dítě, ale i pro rodiče. ,,V každém případě je vhodné ocenit důvěru dítěte a potvrdit mu, že ho mají jako rodiče pořád stejně rádi. Také je dobré přiznat, že sami potřebují nějaký čas se s novou informací vyrovnat a zpracovat ji,“ radí Porubský.

Linka bezpečí v červenci odstartovala letní facebookovou kampaň sexuální osvěty a v zábavných videích vyvrací časté mýty spojené se sexuálním chováním. Video tohoto týdne je o homosexualitě.         

Otestujte se na: www.facebook.com/Linkabezpeci

Reklama