Přemýšlíte o operaci očních víček? Zeptali jsme se za vás na podrobnosti předního českého plastického chirurga Dušana Záruby, který se na tyto operace specializuje. Problematice estetické chirurgie se věnuje od r. 1988. V současné době je primářem plastické chirurgie Ústavu estetické medicíny.

Co k vám pacienty na operaci očních víček přivede?
Zhruba polovina operací horních víček je z funkčního hlediska, kvůli zátěži oka, která klientům vadí. Druhá polovina pak i z hlediska estetického. Pokud se u horních víček vytvoří nadbytek kůže, trvale zatěžuje oko, byť malým tlakem. To se pak rychleji unaví. Ráno nebo dopoledne to člověk příliš nevnímá, ale odpoledne a večer, kdy je oko dlouho zatěžováno, často přichází pocit horšího vidění. To ale není způsobeno dioptrickým zhoršením, ale únavou, takže pomaleji zaostřuje. Někdo se to snaží řešit tak, že zvedá víčka čelem. Jiné pacienty zase trápí unavené a slzící oči nebo i bolesti hlavy. Existuje spousta mírných příznaků, které k nám pacienty dovedou.

oči

Spojí si lidé potíže s očima právě s převislými očními víčky?
Řada z pacientů si potíže s převislými víčky s potížemi vůbec nespojí. Spoustu z nich k nám pošle až oční lékař, kam jdou vyhledat pomoc s unavenýma očima. Je ale pravda, že informovanost je dnes mezi lidmi mnohem větší. Takže spousta z nich se sama přijde zeptat, jestli jim problémy nemohou způsobovat právě převislá víčka.

Vzrůstá o tuto operaci zájem?
Operací očních víček každoročně přibývá. V současné době je to přes 300 operací víček ročně, průměrně tedy operujeme téměř jednoho pacienta denně. Může za to velká civilizační zátěž. V dnešní době všichni koukáme do počítače, na televizi, pracujeme při umělém světle... Oči jsou mnoho hodin denně zatěžovány, sbíráme jimi spoustu informací. Zátěž očí se za posledních 10–15 let zvýšila, a to se někde musí projevit. A je to právě na očních víčkách. Operace provádíme pacientkám v čím dál nižším věku. Dříve jsme běžně operovali po padesátce, dnes už po čtyřicítce.

Chodí i muži?
V minulosti to byla spíše ženská záležitost, dnes máme i celou řadu mužů. U nich je ale dán zájem o operaci tím, že jim nadbytek kůže na víčkách vadí i funkčně. Vidí to jako handicap při práci.

Mohou být potíže s očními víčky dědičné?
Víčka operuji přes dvacet let, takže mám zkušenosti s pacienty s rodovou zátěží. U babičky, maminky i dcery bývá vývoj očních víček často stejný. Stává se, že pacientka přijde s tím, že jsem před lety operoval maminku, a ona má teď stejný problém. Stává se to hlavně u dolních víček. Někdy mají zeslabenou strukturu vazivového pouzdra. To má za následek, že tukové polštářky, které jsou úplně pod okem, se začínají tlačit pod víčko daleko dřív, než bývá běžné v pozdějším věku. Víčko obvyklé povolí věkem až po padesátce. Rodovou zátěží je však způsobeno, že na operaci jdou ženy už kolem pětadvaceti, třiceti let. Mají problémy s váčky pod očima, které jsou viditelné hlavně tehdy, když jsou nevyspalé nebo déle pracují.

Jak časově náročná je operace očních víček?
Pokud operujeme pouze horní oční víčka, trvá operace do půl hodiny. Jestliže operujeme zároveň i víčka dolní, pak to zvládneme do 50 minut. Záleží ale také na tom, zda operujeme v lokální anestézii, kdy umrtvíme pouze danou partii, nebo pacienta uspíme. Nedáváme ale narkózu, protože rozsah operace není velký. Provedeme pouze analgosedaci. To je, hodně zjednodušeně, prášek na spaní, který aplikujeme přímo do žíly. Takže účinkuje během pár minut a pacient usne. Pak už následuje postup jako u lokální anestézie. Umrtvíme tu část, kde budeme operovat, ale to už pacient nevnímá, operaci prospí. Pro někoho je totiž nepříjemné ležet tři čtvrtě hodiny bez hnutí, někomu vadí i to, jak pracujeme v okolí oka.

Co se během operace děje?
U horního víčka odstraníme nadbytek kůže, což může být 1,5 až 2 cm v největší šířce, a vyjmeme přebytečné tukové polštářky u vnitřních koutků. U spodního víčka bývá ve vyšším věku také nadbytek kůže, i když mnohem menší, kolem pěti, šesti milimetrů, ne víc. Vezmeme tedy tento malý proužek kůže a rozevřeme sval, který je kolem oka. Pod ním už jsou tukové polštářky, na kterých je oko uloženo. Jenže ten tuk má jen takové jemné vazivové pouzdro. A pokud je slabé a povolí, přesouvá se tuk pod víčko, kde utvoří váčky. Nemá totiž kam jinam jít, jelikož oko je uloženo v kosti. My odebereme jen vytlačenou část tuku, protože zbytek má funkci ochrany oka v kostěné schránce.

Může se operace nepovést?
Vše je nutné poměrně přesně vyměřit, vědět, kolik kůže můžeme odstranit. Je nezbytné odhadnout, jak je kůže schopna přizpůsobit se. Zejména u starších lidí již nemá takovou elasticitu a hrozí daleko větší riziko stažení nebo odklopení víčka. Základem je tedy zkušenost operatéra, aby věděl, co si může k dané kůži dovolit. U každé operace je nutné dopředu zhodnotit, jak se bude tkáň hojit a co udělá.

Za jak dlouho po operaci vnímá pacient změnu?
Máme zpětnou vazbu. Když pacienty vidíme po letech, říkají, že se jejich problémy s očima výrazně zlepšily. Není to hned, chvilku to trvá. První týden po operaci přichází otoky víček. Ale už po dvou týdnech se začíná stabilizovat jizvička. Po měsíci se vrátí mimika a otoky se ustálí. Jakmile začne víčko opět naplno fungovat, začínají pacienti vnímat funkční změnu. Teprve za dva, tři měsíce se ale začne úleva projevovat naplno. Uleví se očím a navíc spousta žen říká, že se konečně mohou po letech líčit.

Reportáž z operace očních víček pro vás připravujeme do zítřejšího vydání.

MUDr. Dušan ZárubaMUDr. Dušan Záruba je absolventem Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 1986 pracoval jako chirurg na oddělení plastické chirurgie Ústavu lékařské kosmetiky pod vedením prim. MUDr. Karla Fahouna, DrSc. V roce 1994 se stal primářem plastické chirurgie ÚLK.

Pracoval několik let na II. chirurgické klinice FVL UK Praha 2 i na klinice plastické chirurgie FNKV Praha 10 a absolvoval několik zahraničních stáží na klinikách v USA a ve Francii.