pro.jpg

Hemoroidy jsou žilní pleteně, jejichž úkolem je uzavírat konečník a zabránit nechtěnému odcházení stolice. „Hemoroidy jsou spojka mezi přívodnou tepnou a žílou, která vrací krev zpět do srdce. Pokud se krev valí tepnami pod vyšším tlakem, než odchází žilami, vzniká pochopitelně přetlak. Hemoroidální pleteně se zvětšují a začínají dělat potíže, což je právě ono hemoroidální onemocnění. Rozlišují se čtyři stadia, a to nejenom podle velikosti, ale zejména dle toho, jak se uzly, které vznikají zvětšením pletení, posouvají z řitního kanálu navenek,“ vysvětluje proktolog MUDr. Martin Kouda z Chimare clinic v Praze.

Hemoroidální onemocnění nemusí nutně nepřekonatelně bolet, proto neberte bolest jako základní symptom. V počátečních stadiích můžete nejčastěji cítit svědění, pálení, tlak a diskomfort, a to zejména při komplikovaném vyprazdňování a po něm. Na zácpu občas trpí všichni, ale pokud jde o jednorázovou epizodu s vysvětlující příčinou, není důvod k obavám. Pocítit při ní můžete řezavou bolest řitní trhlinky a zpozorovat malinko krve na toaletním papíře. Zpozornět byste měli ale až v případě, že se čas mezi jednotlivými zácpami zkracuje a prodlužují se období potíží. Čím více budete na konečník tlačit, tím více se budou hemoroidální pleteně zhoršovat.  Zároveň se začnou i zintenzivňovat projevy a může se přidat bolest a silné krvácení. Právě toto obvykle člověka vyděsí a donutí ho zamyslet se nad návštěvou lékaře.

Co dělat při prvních obtížích?
Pokud je u vás hemoroidální onemocnění zatím v začátcích a projevuje se pouze občasným svěděním a nepříjemnými pocity, mohou vám pomoci některé z volně prodejných mastí nebo čípků. Vhodné je přitom používat společně mast a čípky, přičemž čípky můžete zavést na noc a mast aplikovat opakovaně v průběhu dne. Úkolem obou přípravků je zmírnit příznaky onemocnění, jako jsou svědění, pálení, ekzém a prasklinky. Některé přípravky vytváří na pokožce ochrannou vrstvu, podporují hojení a zároveň snižují riziko vzniku nových prasklinek.

Mast Alfalex s trojitým efektem  
Trojitý efekt masti zmírňuje příznaky hemoroidálního onemocnění. Vytváří na pokožce ochrannou vrstvu a pomáhá i od svědění, pálení či ekzému. Zakoupíte v lékárně nebo na e-shopu za doporučenou cenu 199 Kč. Zdravotnický prostředek, CE2409, Pro více informací si přečtěte návod k použití. 

6295f91aae5bfobrazek.png

Kdy jít k lékaři a kam?
Vždy, když se objeví krev nebo se projevy zhoršují, je čas navštívit praktického lékaře. Ten vám může předepsat venofarmaka – léky na zpevnění žilní stěny a podle situace vás doporučit ke specialistovi. Hemoroidy jsou žilní pleteně, které jsou stále pod tlakem, proto má jejich zpevnění pozitivní efekt. Za specialistou do proktologické ambulance, která se na léčbu hemoroidálního onemocnění specializuje, můžete zamířit i přímo. Někde je nutné doporučení, jinde stačí zavolat a objednat se. Venofarmaka vám může předepsat i specialista a podle subjektivních projevů je můžete kombinovat s mastí a čípky.

Ambulantní zákrok nebolí
Proktolog na základě rozhovoru a vyšetření v první řadě určí, zda se jedná skutečně o hemoroidální onemocnění a pokud bude třeba, domluvíte se na ambulantním zákroku. Jen malé procento lidí se dopracuje k tomu, že by potřebovali zákrok v celkové anestezii. Naprostá většina se ale vyřeší ambulantním zákrokem, který umožňují odstranit potíže bez anestezie a bolesti. „Ambulantní zákrok se provádí na hemoroidálních pleteních v místě, kde nejsou nervová zakončení k vnímání bolesti. Ambulantní léčba tedy není bolestivá, pouze nepříjemná. Pacient může cítit tlakový diskomfort,“ uklidňuje MUDr. Martin Kouda. Vyšetření se tedy není třeba obávat.

Proč právě já?
O hemoroidálním onemocnění se stále moc nemluví, proto můžete mít pocit, že jste v tom sami. Zkušenosti s rozšířenými hemoroidy má ale každý třetí člověk mezi 18 a 40 a téměř každý druhý ve věku 41 až 60 let. Částečně za rozšíření hemoroidů může dědičnost a v případě žen těhotenství. Pravdou je, že obrovský vliv má životní styl. Podle průzkumů má každý třetí člověk trpící hemoroidálním onemocněním nadváhu nebo je obézní. Nevyvážený a nezdravý jídelníček v kombinaci s nedostatkem pohybu má za výsledek nejenom vyšší tělesnou hmotnost, ale i zácpu a komplikace s vyprazdňováním. Situaci nepřidávají ani sedavé zaměstnání, nadměrné užívání alkoholu, cigarety a zbytečné vysedávání na toaletě.


HEMOROIDÁLNÍ ONEMOCNĚNÍ:
CO MŮŽETE OVLIVNIT SAMI?
 
·      Kolik ovoce a zeleniny denně sníte…
·      Kolik litrů vody, čaje nebo minerálky denně vypijete…
·      Jestli dáte přednost bílému nebo celozrnnému pečivu…
·      Jak často si dopřejete sladkosti…
·      Jak často si dopřejete alkohol…
 
·      Kolik hodin denně prosedíte…
·      Kolik času věnujete aktivnímu pohybu…
 
·      Jak dlouhá bude vaše návštěva toalety…
·      Jak kvalitní bude váš toaletní papír…
·      Jak důsledná bude vaše hygiena…
 
·      Jestli zkusíte masti a čípky…
·      Jak dlouho budete otálet s návštěvou lékaře…
·      Jak dlouho budete trpět…
 
Zjistěte o hemoroidálním onemocnění více na stránkách www.konectabu.cz
Reklama