zuby.jpgFoto: Shutterstock

Nedostatečná péče
Při čištění zubů záleží na tom, jak často, jak dlouho, ale i jakou techniku při čištění zubů aplikujete. Čištění je základem prevence, a ta vyjde vždy levněji než následná náprava škod. Navíc je bezbolestná. U kartáčku je podstatná tvrdost. Většině lidí totiž nevyhovuje příliš měkký kartáček, protože při jeho dlouhodobém používání hrozí zvýšená pigmentace zubů. Není nutné ani si čistit zuby po každém jídle, zuby to spíš ničí. Čištění po každém jídle jde totiž proti přirozeným reparačním procesům v ústech. „Sliny dokážou zázraky, ale musíte jim dát alespoň 30 minut a nekazit práci kartáčkem,“ podotýká stomatolog Radoslav Lacina. A pokud jde o pravidelnost, ideální je čištění dvakrát denně. Platí, že lepší je jedno velmi důkladné čištění denně než dvě odbytá.
 
Zubaře navštěvujte pravidelně
Laxnost a výmluvy nejsou na místě a není radno se návštěvám zubního lékaře vyhýbat. Pravidelné zubní prohlídky jsou velmi důležité a poskytují správnou péči o zuby. Doporučují se preventivní zubní prohlídky každých šest měsíců, i když nemáte žádné obtíže. Bez včasného vyšetření lze péči o chrup natolik zanedbat, že může vyústit až v taková onemocnění a poškození, která se později již napravovat nedají. Jak říká staré přísloví, je lepší problémům předcházet, než je pozdě léčit.

Sladkým limonádám se vyhněte obloukem
„Sladké nápoje považuji za jednu z nejhorších věcí, které můžete konzumovat. V jednom litru limonády je obsaženo až 30 kostek cukru. Těmi nakrmíte všechny bakterie v ústech, které tvoří kazy, navíc naleptáte zubní sklovinu a zkazíte si žaludek,“ upozorňuje stomatolog Radoslav Lacina. Sladké nápoje si dopřávejte jen výjimečně a dětem je raději vůbec nepodávejte.

Bělení zubů není škodlivé, ale…
„Kvalitně provedené bělení na bázi peroxidu není škodlivé. Za kontroverzní považuji bělení prostředky, které nabízejí drogerie. U nich není přesně daná potřebná koncentrace. Vyloženě škodlivé nejsou, ale nejsem si jist jejich účinností. U nás v ordinaci jsme na bělení nezažili reklamaci několik let,“ říká zubní lékař. Vyvarujte se následným obtížím a bělení zubů svěřte raději odborníkovi.

Pigmentové skvrny odstraní citron
Pigmenty jsou spojeny především se stravovacími návyky, čím více kouříte, pijete červené víno, jíte kari a další koření, tím více se pigmentových skvrny na zubech může objevit. Rozhodně si neničte zubní sklovinu „zaručenými babskými radami“ – kousání citronu nebo pomerančové kůry, čištění zubů cigaretovým popelem. Funguje to jen zdánlivě. Naleptáte strukturu zubu, ta se brzy otluče a zuby si poškodíte. Jedním takovým zákrokem můžete přijít o část zubní hmoty. Na odstraňování pigmentů se používá speciální metoda nazývaná air-flow (tzv. pískování). Během pískování dochází k jemnému otryskávání povrchu zubů proudem vody, vzduchu a jemných částic, které odstraňují usazeniny z hladkých částí zubu, ale i ze zubních jamek, rýh a špatně dostupných mezizubních prostor.

mudr.jpgFoto: Centrum dentální péče

Při čištění zubů platí tři hlavní zásady:

  1. Nejde o pastu. 90 % úspěchu tvoří kartáček a technika čištění.
  2. Úspěch přichází s pravidelností.
  3. Zaměřte se na techniku, bez ní je čištění ztrátou času.
Reklama