Pocení je prostě typickou fyziologickou potřebou, kterou se řídí tělesná teplota. Vděčíme za něj potním žlázám, které se nacházejí ve spodních vrstvách kůže. Existují dva druhy potních orgánů, ekrinní a apokrinní, přičemž poslední zmíněný způsobuje charakteristický štiplavý zápach, který je pro každého člověka specifický. Tyto orgány jsou mimořádně důležité pro tělo, protože dodávají mléčný sekret, který obsahují feromony – na jejich základě si vybíráme své partnery. Množství potu, kterou jedinec za den vyprodukuje, se mění. Věk, pohlaví, fyzická námaha a rasa jsou základem.

637f74c1693ccobrazek.jpg
Foto: siam.pukkato / Shutterstock.com

Za pocením jsou především emoce
To, co určitě způsobí kapičky potu, je psychická a fyzická zátěž. Přestože to tak nevypadá, existuje velký rozdíl mezi termoregulačním pocením a tím emocionálním. Před prvním se tělo chrání před přehřátím. Vypouštěný pot má chladivý účinek nikoli na kůži, ale na cévy, které se pod ní rozprostírají. Tím se ochlazuje krev a orgány, do kterých proudí. Emocionální pocení se naproti tomu děje v důsledku duševní zátěže, zařizuje chvění, strach, trýzeň, ale i radost. Na tyto otřesy reaguje zejména oblast podpaží, dlaní a chodidel, kde se pot projevuje v rozšířené míře. Kromě toho se při emocionálním pocení aktivují malé potní orgány na čele, v dekoltu a na zádech.

Zde hrají zásadní roli dvě základní složky autonomního systému – myšlenkový a parasympatický systém. Abychom se dostali z nepříjemné situace, potřebujeme více krve ve svalech. Reakcí těla je tak zvýšená srdeční frekvence a aktivace myšlenkového a parasympatického systému, díky čemuž začnou ve větší míře pracovat potní orgány. Takže, jakmile jste ve stresu z mluvení před shromážděním osob a potíte se, jsou krůpěje potu přirozenou reakcí na nebezpečí, které vám hrozí.

Nadměrné pocení značí nemoc
Pokud vytvořené množství potu přesáhne částku potřebnou k zachování tělesné přizpůsobivosti, mluvíme téměř o nemoci zvané hyperhidróza, která se nejpravidelněji projevuje na dlaních, v podpaží, na čele a horním rtu a častěji jednou za čas na středu. Podle odborníků má tento problém různé příčiny. Kromě problémů se zdravím jsou to pocity. Jedinec se nepřiměřeně nepotí, ale často se obává, že si jeho problému všimne okolí, a proto se dostává do zaběhnutého kruhu.

Když vás strach z nadměrného pocení přemůže natolik, že si začnete udržovat strategický odstup od společnosti, je čas vyhledat pomoc psychologa. Z hlediska sociálních kontaktů je nejhorší hyperhidróza ovlivňující dlaně rukou. Hyperhidróza je skutečně hrozivou překážkou. Lidé, kteří se navzájem sledují, mají tendenci držet se za ruce a dotýkat se dlaněmi. Když si v tu chvíli váš partner začne třít ruce o sebe, berete to jako urážku. Ve většině případů je každopádně nemoc léčitelná.

Jak bojovat proti pocení?
Mělo by být samozřejmostí dodržovat čistotu, vybírat si pánská a dámská trička z prodyšných materiálů a používat vhodné antiperspiranty, které snižují tvorbu potu. V případě nadměrného pocení by antiperspiranty měly být schopny mechanicky působit v blízkosti potních orgánů, aby se snížilo nebo zastavilo pocení uvnitř i navenek. Nadbytek vody se nehromadí v těle, ale vylučuje se v moči nebo mizí jinde.

Proto většina odborníků doporučuje používat položky obsahující chlorid hlinitý, který mění strukturu bílkovin. Tím se omezí výstup potních žláz na povrch kůže a sníží se množství vylučovaného potu. Nevýhodou hliníku je, že citlivější pokožka na něj může reagovat zarudnutím. Je dobré aplikovat antiperspirant před spaním, aby pot nesmyl účinné látky. V noci se aktivní látky lépe přenáší na pokožku a může vydržet několik hodin bez nutnosti otírání o šaty. Míra pocení se snižuje přibližně po týdnu používání antiperspirantu. Tyto výrobky lze používat každý den, ale nikdy ne na podrážděnou pokožku.

Upravte jídelníček
Úprava vaší stravy nabízí pomoc proti zápachu, stejně jako dostatečné množství pití. Například pocení zvyšuje káva, alkohol, horké pokrmy, přetěžké večeře a sladkosti. Kromě česneku a cibule mohou za rozšířený zápach například rajčata, která obsahují terpeny, jež se uvolňují při pocení a mimořádně hrozně smrdí. Pokud se vrhnete na úpravu jídelníčku, naučte se s BMI kalkulačkou, podle které zjistíte, kolik denně můžete sníst kalorií. Jednak zhubnete a jednak se díky tomu přestanete tolik potit!

Přírodní cesta

  • Kamenec – minerální kámen má schopnost zastavit drobná poranění. Důležité je v rámci pocení, že neucpává póry, optimalizuje produkci potu a likviduje zápach.
  • Jablečný ocet – je úžasnou zbraní proti nepříjemnému pocení. Stahuje póry a při pravidelném používání funguje dlouhodobě. Měl by se používat předtím, než se dostanete do postele.
  • Šalvěj – jedná se o známou bylinu ve společenské medicíně, která neutralizuje nadměrné pocení. Její třísloviny smršťují potní orgány. Časté pití šalvějového čaje zoptimalizuje pocení kdekoliv na těle.
  • Dubová kůra je známá v souvislosti s pocením nohou. Obklady z její směsi jsou účinné proti pocení, ale lze je použít i na jiné části těla. Budete si také moci naplánovat vlažnou koupel s více silnějším odvarem.
  • Levandule – k odstranění tvorby potu, můžete použít domácí odvar, který se natírá na problémové oblasti, nebo si vyrobit vlastní levandulový prášek. Smíchejte trochu kukuřičného škrobu s rozemletými květy levandule a několika kapkami levandulového oleje. Nechte to pár hodin odstát a můžete to použít. Průběžně nanášejte tenkou vrstvu.
  • Kombinace kukuřičného škrobu a jedlé sody – jedná se o propustné látky, které úspěšně působí proti mikrobům. Směs naneste v silnější vrstvě na suché podpaží a nechte ji působit asi na 30 minut. O chvíli později se umyjte, abyste se vyhnuli zhoršení pokožky.
  • Rizikové potraviny a nápoje – vyhýbejte se intenzivně kořeněným pokrmům a indickým nebo thajským pokrmům, kde jsou běžnými přísadami zázvor, chilli, pepř nebo kari. Průmyslově připravené pokrmy obsahující nadměrné množství chemických látek, které ovlivňují pocení. Pocení povzbuzuje také káva a kofein, stejně jako vitální nápoje.
  • Materiál oblečení – Čím více umělých materiálů, tím více potu se vytvoří. Některé speciální materiály jsou velmi drahé, ale obchody zprostředkovávají slevy na módu, což už se vyplatí!