Tenisky, lodičky, pantofle, oxfordky, perka…a dalo by se pokračovat dál a dál. Druhů bot, které jsou na trhu, je skutečně záplava. A není divu, když mají tak bohatou historii. Připomeňte si s námi ikonické kousky tohoto i minulého století.

Nestárnoucí conversky
Starší generaci budou určitě připomínat cvičky, ale conversky se nyní rozhodně nenosí jen do tělocvičny. Gumová obuv s charakteristickou pěticípou hvězdou sice začala jako sportovní (šlo o basketbalové boty), ale dnes se nosí kamkoli a klidně k sukni. Populární model All Star vznikl v roce 1917, ale velkou popularitu získala až upravená verze All Star Chuck Taylor. Tyto tenisky se začaly vyrábět v roce 1932 a na jejich designu se podílel právě populární basketbalista Chuck Taylor.

converse.jpg
Foto: Se souhlasem Aboutyou

Krása, pro kterou se trpí
Jméno Christian Louboutin musí být známé každé správné milovnici bot, třebaže z jeho repertoáru žádné nevlastní. Ceny totiž nejsou zrovna lidové. Francouzský designér sice ženám navrhl krásné boty, ale jeho fascinace vražednými podpatky má za následek mnoho puchýřů, bolavých nohou a vyvrknutých kotníků. Vysoký podpatek (podle něj je ideální 12 centimetrů) ale není tím jediným, co boty z jeho dílny charakterizuje, takzvané loubutinky mají totiž známou červenou podrážku. Vlastní butik si francouzský návrhář otevřel v devadesátých letech a k tvorbě červené podrážky ho inspirovala asistentka, když si lakovala nehty. Tehdy Louboutina napadlo, že jeho botám něco chybí, a lahvičku asistentce vzal. První lodičky s červenou podrážkou byly inspirované obrazem Květiny od Andyho Warhola. Nejznámější model bot se jmenuje Pigalle podle pařížské čtvrti.

profimedia-0127778785.jpg
Foto: Profimedia

Extravagantní pásovec
S pohodlím si rozhodně nedělal starosti ani zesnulý návrhář Alexander McQueen. Když v roce 2010 představil extravagantní model bot Armadillo (v překladu pásovec) všichni byli v šoku. Nohy totiž bolí už jen z pouhého pohledu na boty, které připomínají spíš mučící nástroje. Boty byly v roce 2010 vyrobené pouze v omezeném počtu, aby měli jejich majitelé pocit výlučnosti a exkluzivity. Měří 30 centimetrů a vytvářejí iluzi, že žena stojí na špičkách jako baletka. Obout si je troufla například zpěvačka Lady Gaga. Ta je měla například ve videoklipu k písni Bad Romance.

profimedia-0079051933.jpg
Foto: Profimedia

Pohodlí versus styl
Válenky, které proslavila značka UGG, patří k nejošklivějším botám, které jsou k sehnání. Přesto se těší nebývalé popularitě. Jsou teplé, pohodlné a najdou se i lidé, kteří je považují dokonce za stylové, celebrity nevyjímaje. Válenky z ovčí kůže se nosily už před 200 lety v Austrálii, ale celosvětovým trendem se staly na přelomu dvacátého a jedenadvacátého století.

shutterstock-374998615.jpg
Foto: Shutterstock

Saténové pokušení
Dalším pojmem v obuvnickém světě je kromě Louboutina česko-španělský návrhář Manolo Blahnik (matka byla Španělka a otec pocházel z Česka). Jeho lodičky nosila například Sarah Jessica Parker jako Carrie v seriálu Sex ve městě, ale i princezna Diana. Nejikoničtější jsou modré saténové lodičky Hangisi s ozdobnou broží na špičce, které použil Pan Božský ve filmu Sex ve městě místo zásnubního prstenu. Jejich vznik inspirovala doba Napoleona Bonaparteho. Klasická bota byla během let modifikována, co se barev i tvarů týče.

Prodlouží i zkrátí
S modelem bot dvou odstínů přišla značka Chanel v roce 1957. Zaváděcí pár kombinoval béžovou a černou špičkou – to je totiž místo, které se nejčastěji zašpiní. Kombinace barev podle návrhářky zajistila také to, že obuv byla vhodná na běžné pochůzky i večerní záležitosti. Dalším benefitem má být schopnost prodloužit nohu, ale zkrátit chodidlo. Boty se vyráběly a vyrábějí v různých stylech s menšími i většími podpatky, v hranatém i zaoblenějším tvaru. Ve své době tuto obuv nosila například herečka Brigitte Bardot nebo Jane Fonda. A dodnes se těší velké oblibě. 

shutterstock-772593166.jpg
Foto: Shutterstock

Zdroj: Chanel, Manoloblahnik, UGG, Converse, The Museum of Savage Beauty, Christian Louboutin

Čtěte také:

Reklama