Často, když se vracívám domů ať již odkudkoliv, napadnou mě slova, která vídám napsaná na různých, i upomínkových předmětech, které se prodávají v obchodech s dárky. Domove, sladký domove...

Domov každého z nás by měl být oním pomyslným hradem či chrámem blaženosti, kde se mám vždy zlepší nálada, starosti odplynou a nás jemně pohltí atmosféra konejšivého bezpečí. Takový domov je snem a mnohdy i realitou mnoha z nás. Jak tuto osobní oázu ještě lépe podpořit?

duchovní předměty

Podle čínského umění feng-šuej od Lillian Too chceme-li, aby náš obytný prostor byl posvátný rychle a účinně, pomoc je nasnadě - dodejte svému domovu posvátné předměty. Ty jsou schopny působit jako mocné symboly, jež s námi komunikují na vyšších úrovních vědomí. Skvělé jsou náboženské malby a obrazy nebo sochy božstev. Každá z hlavních náboženských tradic má skvělé obrazy, malby a umělecká díla, jež můžete svému domovu věnovat a vystavit je na úctyhodném místě. Pokud si to budete přát, můžete si je nechat i vysvětit, či u nějakého vám milého duchovního člověka nechat nabít. 

duchovní předměty

duchovní předmětyTím, že svému domovu věnujete takové předměty, vzbudíte ve svém domácím prostředí duchovní energii. Svaté předměty podle feng-šuej zmnožují spirituální čchi už tím, že v ní jsou. V Číně, odkud tato moudrost pochází, má mnoho lidí doma obraz nebo sochu Kuan-jin, bohyně slitování či soucitu. Pro Číňany je to ten nejvyšší posvátný předmět a mají pocit, že pouhá její přítomnost obdařuje jejich domov požehnáním. 

Lillian Too ve své knize nabádá čtenáře, aby si duchovní předměty pro svůj domov vybírali uvážlivě, duchovní energie je podle ní něco, co je těžké vysvětlit, je nutné ji cítit a zažívat. Je potřeba abyste si při pořizování takových artefaktů počínali podobně a vybírali si jen ty symboly, které mají pro vás osobní význam, ten dokážete poznat většinou jen pocitově. Také se vám někdy stalo, že vás nějaký posvátný předmět přímo přitahovat, že si ho vaše duše jednoduše přála mít? Mně se to stává poměrně často. :-)  Mé duši se líbí všelijaké pohanské symboly, vyrobené pradávnými lidmi či přírodou samotnou, ovšem mezi mé oblíbené patří i sošky Buddhy a své čestné místo v mém domově zaujímá i postavička  mistra Yody. Pokaždé, když na něm pohledem spočinu, připomenu si jeho - ať tě síla provází, a i když je to jen postavička z Hvězdných válek, má pro mě nějaké zvláštní kouzlo - esenci a poselství  moudrých druidů, tibetských lámů  a indiánských šamanů. 

Obecným pravidlem  feng-šuej je zacházet se všemi posvátnými předměty s maximální úctou. Když je máme doma, měli bychom jim podle pocitu věnovat nějakou obětinu - jako východní lidé, kteří svým bohům a bůžkům věnují každou chvíli květiny, vonné tyčinky či nějakou dobrůtku... Pak na ně nemyslí jen jako na výzdobu, ale na něco, co zvyšuje duchovní čchi jejich domova.

Čtěte také:

Reklama