barveni-v-cibuli-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Velikonoční zajíčci

Na výrobu těchto roztomilých zajíčků budete potřebovat klasicky jen dostatečné množství cibulových slupek, trošku soli, silonky, nit, lístečky a tužku. Použijte jakékoli lístky, které najdete na zahradě, stačí, když bude mít vždy jeden srdíčkový tvar a dva budou oválné. Vajíčka nezapomeňte nejprve odmastit (postačí troška octa nebo jarová voda). Na osušené vajíčko potom přitiskněte dva lístky, abyste vytvořili ouška a na tyto lístky přidejte ještě jeden srdíčkový lístek pro obličej. Takto připraveného zajíčka na vajíčku vložte do silonky a pořádně utáhněte, konec silonky zavažte provázkem. Do hrnce dejte cibulové slupky, zalijte vodou, osolte, poté vložte vejce a ta deset minut vařte. Po obarvení vejce osušte, ale nenatírejte sádlem, tužka by pak na vajíčku nemusela držet. Namalujte čumáček, oči a máte hotovo.

Jemné proužky

Vajíčka barvená v cibuli můžete ozvláštnit už jen tím, že místo klasické silonky použijete obinadlo. Tím získáte netradiční proužkovaný vzor, který ale nebude otisky rostlinek rušit, a naopak je hezky doplní. Hrát si můžete také s intenzitou barvy. Vajíčka totiž po uvaření můžete nechat v cibuli klidně přes noc v lednici. Takto obarvená vajíčka potom potřete sádlem, budou se krásně lesknout. Pro snadnější nanášení sádla můžete použít vatový tamponek.

Mramorovaná vejce

V tomto případě se nejedná o klasické barvení v cibuli, ale cibule je využit jinak. Sáček cibulových slupek nastříhejte na malé kousky do mísy. Na podobně velké kousky nastříhejte také čistý bílý papír. Ostřižky slupek a papíru smíchejte a vajíčka namočená v čisté vodě v nich obalte. Takto připravené vajíčko vložte do silonky (do silonky můžete také ještě trochu této směsi přidat) a utáhněte nití nebo gumičkou. Vajíčka potom vložte do hrnce a zalijte vodou tak, aby byla ponořená, přidejte jednu čajovou lžičku soli a dvě polévkové lžíce vinného octa. Nakonec přisypejte jeden sáček zeleného potravinářského barviva. Vajíčka přiveďte k varu, poté hned snižte teplotu a nechejte probublávat po dobu 15 až 20 minut. Poté sejměte silonku i se směsí slupek a papíru (lépe vám to půjde ve studené vodě) a nechejte uschnout. Nakonec můžete vajíčka zase namastit sádlem, vzniklý mramorový efekt tak bude krásně výrazný.

Škrábané vajíčko

Pokud si troufáte, můžete vzít do ruky například nožík a do obarveného vajíčka vyškrábat vámi zvolený vzor. Aby vám vyškrabávání lépe šlo, můžete si daný motiv nakreslit na vajíčko nejprve bílou pastelkou. Jen na nůž moc netlačte, abyste si neponičili skořápku.

Zdroj info: ireceptar 1, 2diycesky, instagram@helenalyth.se, instagram@visnovy.sad, instagram@nikitina__marinka, instagram@judit.santak