Technika vypadá poměrně náročně, ale není se čeho bát. Existují různé úrovně obtížnosti a tu pro začátečníky zvládne opravdu každý. Pro jednoduchou závěsnou dekoraci se stačí naučit jen jeden typ uzlu, který budete různě utahovat. A na výrobu budete potřebovat jen tyč nebo větev, bavlněnou prádelní šňůru, kterou seženete třeba v domácích potřebách zhruba za 30 Kč / 15 m a ostré nůžky. My jsme použily nůžky na textil od Fiskars, které jsou opravdu ostré a vhodné na závěrečné zastřihování bavlněných „vlasů“.

Nejprve ustřihněte dvanáct zhruba jeden metr (mohou být i delší) dlouhých šňůr, které na konci zavažte, protože bavlněná šňůra má tendenci se okamžitě rozplétat. Poté na tyč ještě přivažte šňůru, na níž bude viset. Pověste tyč na místo, kde se vám bude dobře pracovat. Začněte navazovat sňůry na tyč.

Uzlu, který se musíte naučit, se říká čtvercový. Abyste pochopily správnou techniku, podívejte se na náš video tutorial. Potom už jen uvazujete uzly tak, abyste docílily rovnoměrné „krajky“. Když jich uděláte více za sebou, začnou se točit do hezké spirály. Můžete udělat jeden volný a hned pod ním jeden utažený, je jen na vás, jak bude macaramé vypadat. Pro dosažení vzoru do písmene V, který vidíte uprostřed našeho macramé, musíte jen jednu šňůru držet směrem, kterým chcete tvar udávat a druhou přes ní přehodit.

Zdroj fotografií: Karolína Waberová

Na závěr už jen povolte uzlíky, které jste udělaly na začátku a šňůru rozpleťte tak, abyste na konci měly bavlněné „vlasy“. Ty sestřihněte do požadovaného tvaru. Pokud se vám budou zdát stále málo oddělené, můžete je trochu učesat kartáčem na vlasy.

Čtěte také:

Reklama