O půlnoci ze středy na čtvrtek vstoupila na plátna kin skupina vysloužilých žoldáků Expendables, Postradatelní. Netrpělivě očekávaný snímek má tak šanci stát se ještě hitem léta. Předpoklady pro to díky hvězdnému obsazení jistě má, tak uvidíme, jak se situace vyvine.

Když jsem před mnoha a mnoha lety začínala v jedné nejmenované redakci, KULTURNÍ kolega, ostřílený znalec kinematografie, mi dal pár cenných rad a pouček. Ta „nejobjevnější“ pro mě byla tato: Jsou ženské filmy a jsou mužské filmy. O mužských se ti - jako ženě - bude psát blbě. Jak prosté... A jak pravdivé.

Přesto jsem se o napsání tohoto článku sama přihlásila. Proč bychom se my, ženy, nemohly podívat na typicky mužský film, zvlášť když se tam setkává parta chlapů, která rozechvívala srdce nejedné generaci žen?

Navíc do třetího pokračování úspěšné řady vstoupila více než symbolicky žena. Její opovržlivě shovívavé povzdechnutí „chlapi“, kdykoliv nějakého muže vyřadila z boje, mi ještě dlouho po skončení filmu znělo v uších a vyvolávalo úsměv na tváři.

  • Postradatelní jsou prostě vtipní. I to je jistě důvod, proč slaví takový úspěch.

Postradatelní 3

Sylvester Stallone - ve zdravém těle zdravý duch

Ačkoliv se říká, za vším hledej ženu, v případě Expendables stojí za jeho úspěchem dlouholetý symbol KONDICE většiny mužů - Sylvester Stallone. Jen zavzpomínejte, že jste ho jistě, dámy, zahlédly v nejednom pánském pokoji na plakátě, o šatnách na sportovištích nemluvě.

A zde se možná dostávám k tomu „mužskému“ filmu, resp. pojetí světa. Těžko bychom totiž asi pochopily, jak je možné, že se někdo dokáže tolikrát dívat například na filmy typu Rambo a Rocky, kterými se právě hlavní Expendable Sylvester Stallone proslavil.

Hrdina mužských snů o fyzické kondici - motivační video, které chlapi docení do detailů, namotivuje je (některé) a nám se na to dobře kouká ...tak proč nemít pochopení?

Ale zpět k Expendables 3. Sám Sylvester Stallone (pomineme-li neuvěřitelný honorář) tuhle práci dělá podle mě vážně pro radost a pro potvrzení domněnky, že ještě nepatří z hlediska fyzičky do starého železa (rok narození 1946!).

O posledním pokračování například mimo jiné říká: „Je to jediná práce na světě, která trvá tak krátkou dobu, a když to skončí, když se převléknete a vrátíte se do normálního života, víte, že už nikdy se nemůžete vrátit a zažít to znovu. Nikdy nemůžete už podruhé prožít ty chvíle na natáčení. Ale všechno to máme ve filmu. To je na tom ta nádhera.“

Postradatelní jsou ten typ filmu, na který je ochoten jít do kina snad každý chlap. A když není jiná možnost, tak klidně sám. Ostatně několik mých známých (mužů) mi to potvrdilo a dodalo, že je to hlavně snímek, který je třeba vidět na velkém plátně. Jen tak si vychutnají věci, které nám, ženám, asi uniknou. Detaily jako držení zbraně, správný úder, fyzické možnosti...

Expendables: Postradatelní 3 - oficiální CZ trailer

Sylvester Stallone se ve třetí kapitole The Expendables vrací v roli Barneyho Rosse, tvrdohlavého zakladatele celého týmu. K jeho oblíbeným zbraním patří bojové pušky, pistole, ale i klasické revolvery, jako například jeho Kimber Gold Combat II, poprvé vyrobená koncem 19. století pro westernové pistolníky. Taky nevíte, o čem je řeč? Nevadí...

„Barney má k dispozici veškeré moderní vybavení, ale klasický bubínkový revolver je něco jako jeho talisman pro štěstí, říká Stallone. „Umí neuvěřitelně rychle tasit, jak jsme předvedli už v prvním filmu. Diváci mohou mít dojem, že není možné být takhle rychlý, ale skutečně to není žádný trik, takhle rychle umím tasit já. A to jsem dvakrát pomalejší, než jak to dokážou opravdoví střelci. Je to neuvěřitelně filmově atraktivní a přitom realistické.“

Expendables: Postradatelní 3

Barney Ross (Sylvester Stallone) a Lee Christmas (Jason Statham) - přátelé na život a na smrt?

Když natočíte veleúspěšný film, můžete udělat jen dvě věci. Vychutnat si chvíle slávy a stáhnout se do ústranní jako hvězda, nebo se pokusit rozdmýchat znova to nejlepší, co ve vás je, a pokusit se úspěch zopakovat. Sylvester Stallone není žádná padavka a stále pokračuje....

„Je to zatím největší přehlídka akčních hvězd, jaká kdy vznikla, taková Stalloneho osobní verze Avengers,“ říká nadšeně Terry Crews, bývalá star amerického fotbalu a nyní jeden z členů Expendables. Ve filmu se vedle sebe postavila parta snů - Sylvestr Stallone, Arnold Schwarzenegger, Jason Statham, Dolph Lundgren, Jet Li, Antonio Banderas (!), Harrison Ford a Wesley Snipes.

  • Jejich nepřítel je jediný, zato však téměř nepřekonatelný - sám velký Mel Gibson.

Gibson byl prý nadšený z představy, že si zahraje padoucha, který bude čelit Stalloneovi tváří v tvář, jako by šlo o finální konfrontaci Rambo versus Šílený Max. „Natáčení pro mě byla velká zábava,“ říká. „Jak často máte šanci si něco takového užít? Myslím, že velký půvab tohoto filmu je i v tom, že nikdo z nás se nebere moc vážně.

A já dodávám, že střízlík Mel vypadá ve filmu opravdu ZLE a nebezpečně V KONDICI. „Chtěl jsem si být jistý, že to nebude vypadat, jako když Sly mlátí starého tlusťocha,“ směje se a dodává, že na sobě kvůli roli fakt zamakal. „Takže jsem chodil do posilovny a pracoval na každém svalu ve svém těle, nejedl jsem sacharidy a vůbec jsem dělal, co jsem mohl. Moje scény tím sice nebyly o nic snadnější, ale měl jsem povinnost držet krok se zbytkem party.“

Opět jistě vše ocení hlavně pánové. Já si všimla jiné věci - že ani milionářský padouch se nemůže spolehnout na své lidi a že když něco opravdu dobře potřebujete udělat, musíte si to nakonec udělat sám (viz souboj Mel Gibson vs. Sly) .

Melova hláška „Můžete je aspoň někdo zranit?“, když před závěrečným soubojem jeho armáda není schopna zlikvidovat pár Expendables, mluví za vše. A opět připomíná ten zábavný tón, který film řadí nad jiné průměrné akčňáky. A svou roli v tom samozřejmě hraje i již zmíněné hvězdné obsazení.

S konceptem filmu, kde by se setkalo více akčních - a tak trochu vysloužilých - hvězd přišel Sylvestr Stallone v roce 2010. Díky vtipnému nadhledu a „staré poctivé akci“ sklidil úspěch a jeho Expendables: Postradatelní zatoužili po další misi.

„První film byl prostě experiment, který nám vyšel,“ říká skromně sám Stallone. „Ale pořád ještě jsem se z toho nevzpamatoval. Hrál jsem jednu z hlavních rolí a současně jsem se snažil režírovat čtyři štáby najednou, takže to byl šílený zážitek. Režii pokračování už legendární Sly přenechal jiným, ale stejně udržoval svou supervizi.

Postradatelní 3

Hvězdní zabijáci

Samozřejmě nezklame Harrison Ford (Indiana Jones a učitel na poloviční úvazek) a své místo si zde také doslova vymluvil poněkud zchátralý fešák Antonio Banderas, který se prý rovněž považuje na akčního herce. „Žádné strachy, Zorro je tady!“

To, co z vás dělá akční hvězdu, se podle Sylvestera Stallonea nedá nacvičit nebo uměle vytvořit. Musíte se s tím narodit. „Musíte mít něco, čemu publikum rozumí,“ říká legendární Sly. A já mu dávám zapravdu, jen tak pak vznikne film, před kterým si i ženská sedne na zadek (a zírá).

Na závěr bych měla jen jednu šťouravou otázku a snad mi ji nějaký muž zodpoví. Jak je možné, že i když Barney své staré parťáky dost naštve tím, že je vykopne z týmu, jsou pak všichni v nejpotřebnější chvíli připraveni v plné polní na letišti, aby šli se svým bývalým šéfem v dobrém i zlém? To snad dal status na facebookovou zeď „Odjíždím na tajnou misi. Kdo se přidá?“.

Žertuji, nečekám žádnou odpověď, je to film. A stojí za to, abyste na něj své partnery, syny, bratry a otce vzaly. Budou rádi.

Přečtěte si také:

Reklama