Pokud si myslíte, že vši už jsou jen raritou, mýlíte se. I vaše čisťoučká dcera v nažehlených šatečkách si je může přinést ze školy či školky. Vši jsou totiž stále realitou všech školních zařízení. Přinášíme tipy, jak s nimi bojovat a hlavně nad nimi zvítězit.

Malé třímilimetrové zvířátko dokáže v dětské i dospělé pokožce hlavy pěkně řádit. Jejich štípance a kousnutí způsobují ono pověstné nepříjemné svědění a následné škrábání. Většina maminek zažívá trauma, když jejich dítě přinese poprvé tohoto cizopasníka ve vlasech domů, stydí se a bojují s výčitky, že něco podcenily. Takové pocity jsou zbytečné. K dětskému kolektivu zkrátka vši patří.

veš dětská

Existuje prevence?

Částečně ano. Vši nemají rády některé výrazné vůně. Použít můžete rostlinné silice rozpuštěné v oleji. Dobře údajně účinkuje čajovník, eukalyptus, levandule, ale i máta či skořice. Stačí kapka do vlasů nebo přidat do šamponu při mytí. Na trhu najdete i voňavé spreje, které jednoduše dětem každé ráno nastříkáte opatrně do vlasového porostu.

Když už vši doma máme

V lékárně najdete velké množství šamponů. Při jejich použití se obrňte trpělivostí a přidejte k tomu i důslednost. K vyčesávání pak použijte hřeben tzv. všivák. Pokud se rozhodnete jít přírodní cestou, vyzkoušejte recepty našich babiček. Ty si vypomáhaly francovkou, slivovicí, octem i olejem.

Tip pro vás

Dobrým pomocníkem pro likvidaci hnid je žehlička na vlasy. Vysoká teplota je totiž spálí. Stojí za vyzkoušení.

veš dětská u dětí

 

Veš dětská je cizopasný hmyz žijící v lidských vlasech, kde saje krev. Zdržuje se výhradně na hlavě, zatímco příbuzné druhy, jako je veš muňka (“filcka“), cizopasí na jiných částech těla.

Dospělec vši dětské saje krev 4-5 denně. Samice žijí maximálně měsíc, během kterého naklade až 50 vajíček (hnid). Samci žijí o něco kratší dobu. Hnidy veš přilepuje na vlasy. Za 7-11 dní praskne horní konec vajíčka a vylíhne se nymfa, která se celkem 3× svléká. Po každém svlékání saje krev a za 8 dní dospívá. Pokud veš nenajde svého hostitele, zhruba po 18 hodinách ztrácí schopnost sání krve. Zdroj: Wikipedie

Čtěte také:

Reklama