„Vím, kdo umřel v Potterovi!“ přiřítil se kolega vedoucí na dětském táboře. Vlastnil totiž internetové spojení přes mobil.
„No a co?“ zkazila jsem mu radost. Mě totiž potterománie nepostihla. Mé „manické“ buňky jsou plně zahlceny Pánem prstenů – ne ve filmové verzi, ale ještě v té původní, knižní. Zato děti, ale i ostatní vedoucí, se na kolegu vrhli jako hladový Chloupek na Rona Weasleyho. Stačilo zaslechnout magické slůvko Potter.

 

 

 

 

 

Není jediný
Harry Potter samozřejmě není jediným příběhem, vyvolávajícím masové šílenství svých fanoušků. Je ovšem zajímavé, že většina obdobně působících filmů a knih, se rekrutuje ze žánru sci-fi a fantasy. Tak například takoví trekkies, fandové Star Treku, jsou ochotní nejen se oblékat do kostýmů svých oblíbených hrdinů, ale i nechat si upravovat kořen nosu či uši, aby se podobali patřičným rasám. Milovníci Star Wars zase zakládají řády rytířů Jedi a poctivě trénují se světelnými meči, ať už symbolizovanými násadou od smetáku či sofistikovaněji vyrobenými.

 

 

 

Masové šílenství nebo elita?
Ani my, milovníci Pána prstenů, nejsme jiní. Každoročně se scházíme na oslavách hobitího nového roku, pořádáme bitvy s dřevěnými zbraněmi, pomalováváme si obličeje skřetí černí nebo si lepíme na uši leukoplast a vyrábíme z ní elfí špičaté slechy. My ovšem nejsme filmová generace – i když se některým z nás takzvaný LOTR líbil, pozornost veřejnosti nám přinesla spíše zklamání. Z elitní skupinky, odlišující se od „nudné“ většiny jsme se najednou stali přívrženci masového komercionalizovaného hnutí.

Příznaky potterománie
Potteristé jsou na tom trochu jinak – Harry Potter se stal bestsellerem už v knižní podobě a na svou filmovou verzi nemusel dlouho čekat. Navíc je díky tomu, že jeho první díly jsou určeny spíše dětem, přece jen záležitostí především mladší generace. Ne že by mezi čtenářskými fandy malého čaroděje nebyla i řada osob starších ročníků, tito jedinci si ovšem většinou nekupují kouzelnické hůlky, nepobíhají v hábitech a nenavštěvují Bradavice.

Internetové Bradavice
Většinou. Znám ale i skupinu dospělých a jinak zcela příčetných lidí, kteří si založili Bradavice na internetu, vytvořili si své potterovské identity a ty tam nechávají studovat. Internetové Bradavice dokonce mají i své dívčí a chlapecké záchodky, na kterých je možné nechat vzkaz. A selhání u zkoušky se na nich nepromíjí. Také jednotlivé koleje spolu, jak jinak, soutěží v bodování, a kdo poruší školní řád, může být vyloučen. Kdoví, třeba na těchto Bradavicích vyrůstá nový Harry, který nás mudly ještě překvapí.

Český Potter
Láska k Potterovi nepřináší jen komerční úspěch všem, kteří získali práva na výrobu různých potterovských „suvenýrů", počítačových her, školních a kouzelnických pomůcek, výbavy na famfrpál, v němž už se pořádají turnaje, a podobně. Má i své prokazatelně pozitivní stránky – někteří jedinci se kvůli ní například učí angličtinu. A to navzdory tomu, že jakmile se objeví další díl, někdo z fanoušků ho obratem přeloží do češtiny. A nejsou to rozhodně překlady nedokonalé a amatérské – například sedmý díl – Harry Potter a relikvie smrti – je k přečtení zde – a to v překladu, který nepostrádá jisté kvality. Ale originál je originál...

Jak jste na tom Vy? Postihla Vás potterománie nebo jiná mánie? Které knihy Pottera jste četla a které filmy už viděla? A co jim říkáte? Jaký je Váš oblíbený hrdina? Máte všechny díly doma? Očekáváte každý další díl s napětím? Hrála jste už famfrpál? Chtěla byste studovat v Bradavicích? A co Vaše děti?

Reklama