Detoxikace organismu, omlazení, svěží pocit a snížení váhy až od 1,5 kg během 24 hodin - to je jen skromný výčet z blahodárných účinků, které s sebou přináší krátkodobý půst. Z hlediska výživy je půst bezpečnou metodou detoxikace, tedy vyčistění organismu od jedovatých a odpadních látek, jejímž účelem je posílení obranyschopnosti organismu, zlepšení zdraví a získání dobrých pocitů.

Na různých klinických pracovištích se půst úspěšně používá při léčení degenerativních chorob od obezity, artrózy a aterosklerózy až k alergiím, ekzémům a trávicím poruchám. V podstatě ho lze doporučit při každém onemocnění, protože poskytuje tělu odpočinek potřebný k regeneraci, a pomůže vám tak zbavit se některých obtíží.

Nejlépe reagují na půst akutní onemocnění jako jsou poruchy tračníku, alergie a respirační choroby. Také urychluje hojení, neboť se organismus nemusí „zabývat“ trávením přijaté potravy a soustředí svou činnost jinde. Prostřednictvím pravidelného dodržování půstu poskytujete tělu odpočinek, a tak pomáháte zvrátit proces stárnutí a zajišťujete si delší a zdravější život.
 
Půst = detoxikace

Po určité době dochází k hromadění škodlivých látek, které se do těla dostanou vdechováním i konzumací. Toxiny potom můžou zapříčinit, že postižená osoba trpí bolestmi hlavy, průjmy nebo depresemi. A právě díky krátkodobému půstu usnadníte organismu odbourávání škodlivin. Důležitou součástí takového půstu jsou tekutiny. Měly by se denně vypít nejméně 2-3 litry neslané (nesalinické) minerální nebo stolní vody, která je schopna vyplavit veškeré toxiny z těla.

Bezprostředním výsledkem takového půstu může být snížení tělesné hmotnosti za 24 hod až o 1,5 kg. To však není jediný důsledek půstu. Na tělo působí osvěžujícím až omlazujícím účinkem, také podporuje vylučování růstového hormonu, který posiluje obranný systém organismu a regeneraci.

Postit se! Ale jak?

Pod pojmem půst si většina z nás představí hladovění. Rozhodně byste ale bez jídla neměla být déle než tři dny bez dozoru lékaře. Jednodenní půst můžete zvládnout bez jídla bez větších obtíží. V průběhu dvou a třídenního půstu se někdy doporučuje alespoň syrová zelenina a ovoce s nízkým obsahem cukru. Krátké půsty, trvající 1-3 dny, lze absolvovat bez dohledu lékaře, ale pokud trpíte při cukrovkou, srdečními potížemi nebo vás trápí ledviny, může být pro vás hladovění nebezpečné a je nutné se nejprve poradit s lékařem.

Jestliže do svého půstu zařadíte i ovoce, dejte si pozor na tekutiny. Po ovoci raději hodinu nepijte. Ovoce samo obsahuje dostatek vody. Vláknina obsažená v ovoci, která do sebe vstřebává nadbytečnou vodu, a tím bobtná - zvětšuje výrazně, až několikanásobně svůj objem, což vám může přivodit nepříjemné bolesti břicha i střevní potíže.

V průběhu půstu můžete pociťovat únavu či bolest hlavy. Je to známkou toho, že z vašeho těla jsou uvolňovány škodlivé látky. Ke zmírnění příznaků přispěje dostatek tekutiny, procházka, mírné cvičení nebo naopak odpočinek. Po skončení půstu je důležitý pozvolný přechod na normální stravu. To znamená začít nejprve se zeleninovými a ovocnými saláty. Raději se vyhněte průmyslově zpracovaným potravinám, tělo na ně bude citlivější.

Co pít?

„Napoprvé doporučuji jen čisticí kúru s ovocnými a zeleninovými džusy. Nejbezpečnější a nejsnadnější metodou půstu je džusová kúra. V průběhu celého dne pijeme po malých dávkách čerstvé šťávy z ovoce (hlavně jablka) a zeleniny (mrkev, celer) zředěné vodou,“ radí výživový poradce Ivan Mach. Ovocné a zeleninové šťávy pijte jen čerstvě připravené. Kupovaným džusům se pokuste vyhnout. Nevlastníte-li však odšťavovač, můžete si koupit opravdovou ovocnou šťávu v lékárně nebo obchodě zaměřeném na zdravou výživu.

V průběhu půstu je také nutný dostatečný příjem čisté vody. Jak bylo již zmíněno výše, měly by se denně vypít nejméně 2-3 litry neslané minerální nebo stolní vody. V žádném případě nepijte černý čaj, kávu, alkohol nebo limonády. Někdy se doporučuje užívat mátový čaj, který příznivě ovlivňuje trávení. Ale pozor! Máta také podporuje chuť k jídlu, takže její účinky by během půstu mohly být spíše na závadu.

Tělu pomůžete i masáží

Před půstem, během něj, i po něm provádějte masáže kůže suchým kartáčem. Kartáč podobně jako peeling pomůže odstranit odumřelé kožní buňky. Uvolníte tak póry, které budou moci lépe dýchat a vylučovat škodlivé toxiny. Podpoříte také krevní oběh. Vždy masírujte směrem k srdci. Postupujte od zápěstí k lokti, od kotníků ke kolenům… Kartáčem nemasírujte poškozenou pokožku, na které se například vyskytuje ekzém nebo akné. Nemasírujte ani čerstvé jizvy a vystupující křečové žíly.

Blahodárné účinky, které detoxikační půst přináší, snad stojí alespoň za jeden den o hladu. Avšak příliš časté postění by mohlo vést k poruchám přijmu potravy, proto s půstem zacházejte opatrně. Hodně štěstí!

Postíte se? Vyzkoušíte půst, nebo nemáte vůli odepřít si dobrý oběd?

Reklama