Už v šestém století před naším letopočtem říkal Pýthagorás ze Samu: “Snažte se ovládat čtyři věci: žaludek, spánek, sex a prchlivost.” A že to byl matematik, určitě to měl pěkně spočítané. S žaludkem, prchlivostí a sexem vám poradíme v jiných článcích Ženy-in. Tady se soustředíme na spánek.

Vždyť v ložnici strávíme třetinu života, a přesto je tato místnost macešsky přehlížena a jako první padá na oltář malého bytu. Přitom nikde nenaberete tolik síly jako na dostatečně velkém a kvalitním lůžku. To zabezpečuje rošt a matrace a šířka ne menší než 90 centimetrů pro jednu osobu. A čím víc tím líp, protože (co si budeme namlouvat) přicházejí chvíle, kdy nebýváme sami. Architekti proto i do bytů pro jednotlivce doporučují lůžka se šířkou 120 až 130 centimetrů. V terminologii obchodníků se většinou označují jako “lůžka na přilehnutí”.

Postel nebo sedačka?

Přespávat na rozkládacím gauči je u nás běžné. Přitom kvalita spaní zdaleka nedosahuje ani standardu. To ale poznáme až po několika letech, kdy se přihlásí páteř. Hodí se tedy spíše pro příležitostné přespání, třeba když přijedou hosté. A má-li ještě úložný prostor, ušetříme další kus nábytku - peřináč. Někteří výrobci dokonce nabízejí rozkládací křesla, která zastanou stejnou funkci (ovšem pouze pro jednu osobu).

S hlavou v oblacích

U bytů ve staré zástavbě s vysokými stropy, se nabízí patro na spaní. V panelácích je ale limitující výška místností 255 cm. Výšku patra je totiž nutné zvolit tak, aby dovolovala využití spodního prostoru a současně umožňovala potřebný pohyb na lůžku. I v bytech s vysokými stropy však patrovou postel pečlivě zvažte. U stropu je vydýchanější vzduch a vyšší teplota. Navíc příchod nahoru po úzkých schůdcích se může zdát jednoduchý, ale v případě nemoci nebo v těhotenství, kdy ženy potřebují častěji chodit na WC i v noci, nebývá právě příjemné a ani bezpečné šplhat po žebříku.

Sklopné lůžko

Přes den je manželské dvojlůžko schované v nábytkové stěně, která se skládá ze skříně, knihovny nebo vitríny. Večer z nich vyklopíte postel. Ráno ji stačí zaklopit, takže máte hned uklizeno. Tloušťka otočného panelu, který má na jedné straně dvojlůžko a na druhé nábytkovou sestavu, je jen něco přes půl metru. Přesto, můžete-li se verzi sklopného lůžka vyhnout, udělejte to. I sebemenší manipulace s nábytkem totiž člověka časem obtěžuje. Máte-li často návštěvy, najde sklopné své uplatnění v pracovně nebo v prostorné hale. Pozor: Pokud nesáhnete po dovozci dobrého (nejlépe italského) nábytku a obrátíte se na naše výrobce, nebudete s estetickou stránkou příliš spokojeni.

Zvýšené pódium

Nejen, že pódium působí v místnosti zajímavě, ale navíc je uvnitř zásuvka s lůžkem. Nahoru může přijít třeba malá pracovna. Jen si dejte pozor na průvan u podlahy.

 

Věděli jste, že...

...zhruba před sto lety český internista Ota Gregor předložil výzkum, podle kterého je spánek kvalitnější, ležíme-li kolmo na směr geomagnetického poledníku - tedy s postelí nasměrovanou tak, aby spící ležel hlavou směrem na východ?

...spisovatel Charles Dickens usnul, jen když bylo jeho lůžko podle kompasu nařízeno v severojižním směru?

...staré Jidiš přísloví praví: “Spi rychleji, potřebujeme polštáře.”

 

Foto: IKEA (3), SCONTO (1)

       
Reklama