Když jsem dělala reportáž o polštářovém ráji ZDE, setkala jsem tam s velice milou osůbkou, studentkou Andreou, která se zabývá poradenstvím Feng Shui. Samozřejmě že jsme se bavily o polštářích, ale paradoxně mi přišlo téma Feng Shui mnohem zábavnější a širší, takže jsme od nich brzy přešly na energie v bytě.

Kdysi jsem v jednom knihkupectví objevila knihu o uspořádání bytu podle učení Feng Shui a moc mě zaujala. Já jsem totiž  strašně chytlavá a snadno se nadchnu pro něco nového. Jenomže jako všechno má i tato teorie své slabiny. Ať děláte, co děláte, ne každý byt se tak dá uspořádat. A tak jsem byla zvědavá, co mi na to zapálená Feng Shui poradkyně řekne.

Najde řešení podle mě neřešitelného?

fengshuiProblém nastane třeba v malých bytech-garsonkách, kde musíte do jednoho prostoru nacpat ložnici, kuchyň, pracovnu a třeba i odpočinkový kout.

Co s tím? „Musíte jednotlivé zóny od sebe oddělit. Třeba nějakým paravánem.“ V duchu jsem si představila krcálek o dvaceti metrech čtverečních rozparcelovaný jako bludiště, ale nijak jsem to nekomentovala.

Jak je to s kuchyní? Četla jsem, že kuchyňský pult by měl být situovaný tak, aby člověk, co připravuje jídlo, viděl do místnosti. Ale většina kuchyní je situovaná úplně opačně. Koukáte do zdi. Řešit to ostrůvkem? Zase narážíte na nedostatek prostoru.

A co říká Feng Shui na zkosené stropy? Tento fenomén mě jako obyvatelku podkrovního bytu zajímá obzvlášť.

„To je také problém. Člověk vyzařuje energii, která se odráží.“
„Aha,“
skočila jsem jí do řeči, „tak proto se mi špatně spalo, když jsem měla postel pod šikminou. Jenomže mně moc dalších možností nezbývá.“ Hned jsem popadla papír a začala kreslit půdorys své ložnice a sama si fengshuiodpovídala. Tady jsou dveře a proti nim okno, kudy proudí energie, takže postel v těchto místech nepřichází v úvahu. Přitakala...

Pod oknem je radiátor a zkosený strop, takže tady také ne. Souhlasně přikývla. Zbývá stěna, u které může stát postel čelem ke zdi, takže trčí do prostoru a nohy máte v proudu energie. To by snad tolik nevadilo. Horší je právě ta šikmina, pod kterou musíte mít hlavu. A to byl ten případ, o kterém jsem mluvila. Spalo se mi tam strašně špatně a byla jsem rozlámaná.

Tak jsme dali postel k poslední možné stěně, podél dveří, tam by tok energie neměl vadit a spí se nám dobře. Podívala jsem se na ni a čekala pochvalu, ale musela jsem vybalit malý háček. Jedna strana postele je u zdi, takže je do ní jen jeden vstup. A to je prý špatně. Každý by měl mít svůj, protože se časem může stát, že jeden druhého začne utlačovat. Tak to bych tedy nerada. Nechci ani utlačovat, ani být utlačována.

Takže co na to milé učení Feng Shui? Co s tím? „Zbývá jediná možnost: strany si občas vystřídat,“ usmála se Andrea.

Co vy na to? Věříte na učení Feng Shui? Máte podle něho uspořádaný byt? Nebo vám to připadá jako nesmysl?Napište mi svůj názor.

Reklama