Říká se, že „Kdo má židli, bydlí“. Daleko lépe ale bydlí ten, kdo má postel. A kdo má dobrou postel, to je opravdový znalec bydlení. O matracích jsme psali minule a teď něco málo o postelích.

 

Při koupi postele je důležité zohlednit její rozměr vzhledem k výšce postavy. Postel by měla být o cca 25 až 35 cm delší, než je výška spáče. Uvádí se, že k výšce postavy by se měla připočítat cca délka chodidla a vznikne nám ta správná délka postele (takže pozor – vyšší spáč má i delší chodidlo!). Asi je lepší mít o něco užší průchod v ložnici než se krčit na příliš krátké posteli.
Také šířka lůžka je důležitá – širší postel nabízí větší komfort a pohodlí. U jednolůžka by měla být minimální šířka 90 cm, pokud je dost místa, můžete volit i šíři 100 cm. A pro opravdu pohodlíčko jsou tzv. „jedno a půl lůžka“ – šíře 120 nebo 140 cm. Na takové posteli se již mohou příležitostně tulit i dva
J. Minimální šířka u „regulérního“ dvojlůžka je 160 cm, standard je 180 cm a „komfort“ pak 200 cm. Také výška lehací plochy má svůj význam – z vyšší postele se lépe vstává – především vyšším postavám i těm dříve narozeným. „Rozumná“ výška lehací plochy je okolo cca 40 cm, lepší je samozřejmě vyšší – cca 45–50 cm. Takže pokud jde o rozměr lůžka – nešetřete! Nikdy nevíte, kdy se Vám větší postel bude hodit J

A trendy v oblasti ložnicového nábytku? Z materiálů stále vede dřevo nebo přírodní provedení. Žádané tvary postelí jsou již rozmanitější – líbí se jednoduché „moderní“ postele, často pouze s čelem u hlavy. Stále oblíbené jsou i „klasické“ tvary s čely, vrací se i stylové postele v „současném“ pojetí. Pokud jde o konkrétní barevné odstíny – tady už je to o vkusu každého z nás. Od bílé po světlé i tmavé odstíny přírodní až po „čoko“ tmavě hnědou – nic z toho není „out“. Moderní jsou kombinace např. s mléčným sklem, kovem nebo i čalouněním. A zda si pořídíte „pouze“ lamino, nebo dýhovaný nábytek nebo masivní provedení – a jaký typ dřeviny, tak tady už je to také o ceně, kolik plánujete investovat. Pokud potřebujete další úložný prostor, můžete volit zásuvku pod postel nebo úložný prostor s vyklápěním. A nejen pro hosty se hodí sklápěcí postel.

 

 

Ve Studiích zdravého spaní JMP můžete vybírat z mnoha typů postelí i ložnic – převážně v přírodním provedení. Kompletní nabídku najdete na www.loznice.cz. V měsíci dubnu můžete využít akční slevy 10 % na vybrané postele a ložnice.

 

Článek o matracích najdete ZDE

 

 

Článek o matracích pro děti najdete ZDE