OBIMáte doma ratlíka, vesnického oříška nebo vlčáka jako hrom? Nebo si pořízení dalšího člena rodiny teprve rozmýšlíte? Bojíte se, aby vám do bytu či domu nenosil hromady špíny a nepouštěl chlupy? Postavte mu boudu a nechte ho pobývat celoročně venku. I pes, jakožto nejlepší přítel člověka si zaslouží kousek svého prostoru a bouda mu zaručí celoroční ochranu před nepříznivými vlivy počasí.

Jak by měla taková bouda vypadat?

OBIPři stavbě boudy je dobré se držet několika zásad, aby se psí mazlíček cítil v boudě příjemně. Nezapomínejte, že pes do jednoho roku roste, proto pokud máte štěně, myslete na jeho velikost v dospělosti. Velikost boudy by měla být, obecně řečeno, vždy o 20 cm na každou stranu od psa, větší. To znamená, že má-li pes 80 cm na výšku, 100 cm na délku a 40 cm na šířku, bouda by pak měla mít minimální rozměry 100x140x80 cm.

Zvolte boudu, která je složena z předsíně a ložnice. Oba prostory od sebe odděluje přepážka. Ta v sobě musí mít dostatečně velký otvor, který umožní psovi pohodlný průchod mezi oběma místnostmi. Dostatečně velký by měl být i otvor vstupní.

Jak bude v konečné fázi bouda nakonec vypadat, je pouze na vás. Fantazii se meze nekladou. Dejte pouze pozor na to, aby se do ní pes vešel a nemohl se v ní nikde poranit.

Jaký materiál je vhodné zvolit?

Na výrobu psí boudy lze použít různých materiálů. Nejlepší volbou je však jednoznačně dřevo, a to pro své izolační vlastnosti i nezávadnost v případě psího okusování. Pokud se nechcete se zpracováním dřeva trápit, v OBIhobbymarketech OBI si můžete nechat jednotlivé části, potřebné pro stavbu boudy, nechat nařezat na míru. Pro opláštění boudy zvenčí jsou vhodná borová nebo smrková prkna nebo OSB desky, které zaručují dokonalou izolaci, a snadno se s nimi pracuje. Na vnitřní stěny boudy je vhodné použít materiály odolné vůči vlhkosti. Palubky a OSB desky vydrží velkou zátěž, proto jsou ideální volbou pro podlahu. Jednotlivé desky k sobě stačí upevnit šroubky, které upevníte aku vrtačkou. Pokud chcete boudu vylepšit ještě esteticky, aby se stala vzhledným doplňkem vaší zahrady, můžete ji natřít některou z ekologicky nezávadných barev. Na střechu je pak nejoblíbenějším materiálem šindel, který je velice odolný vůči nepřízni počasí a navíc splňuje estetické požadavky majitelů. Pořídit ho můžete v různých barvách i designu.

OBITip odborníka:
„Někteří psi se na střeše rádi vyhřívají. Proto se nedoporučuje na střešní pokrytí používat plech. Ten se během horkých letních dní velmi rozpaluje a mohl by psa popálit. Stejně tak kapky deště nebo kroupy dopadající na plech by psa zbytečně mohly stresovat,“ radí Tomáš Sapoušek, OBI expert z Karlových Varů.

Musí se bouda udržovat?

Jako každý jiný obývaný prostor, je i psí boudu nutné pravidelně čistit a udržovat. Šindelem pobitou střechu se proto doporučuje připevnit pomocí pantů, aby se stala vyklápěcí. Tím se zajistí snadnější přístup do prostoru boudy a tím i jednodušší údržba: dezinfekce, čištění a sušení.

Kam boudu umístit aneb existuje Feng Shui i na zahradě?

Boudu pro svého psího mazlíčka by měla být umístěna někde v závětří, spíše ve stinné části zahrady. I přestože může slunečný kout vypadat jako krásné místo, z boudy by se brzy stal skleník.

Pes, jakožto nejlepší přítel člověka, chce svou rodinu ochránit a proto má rád nad svým teritoriem přehled. Proto mu boudu umístěte tak, aby měl dohled nad celou zahradou i domem a mohl tak naplno plnit své poslání.

Pes být v boudě nechce, co s tím?

Pokud doposud nebyl váš psí přítel zvyklý v boudě spát, může se stát, že se mu zpočátku nebude chtít v novém příbytku přebývat. V takovém případě buďte trpěliví a postupně ho učte. Bouda musí být pro psa pozitivním místem. V okolí boudy si s ním hrajte, krmte ho a dejte mu do ní oblíbené hračky. Pes nesmí cítit, že je do přístřešku umisťován za trest. Musí ho mít spojován s příjemnými zážitky. Nejvhodnějším obdobím pro navykání psa na boudu je jaro. Během teplých měsíců si může v klidu zvykat a na zimu už v ní zůstane.

Více najdete na www.obi.cz

Reklama