To nebyl projev  trucu či vzdorovitého vynucování něčeho, jak by se mohlo zdát, ale výsledek jogínské píle.
Byly časy, kdy jsem si bez pozdravu slunci nedokázala představit začátek dne. Kdy kobra, kobylka, pluh, ryba, kolíbka, kleště protahovaly denně moje svaly, šlachy a klouby a tělo dostávalo pružnost gumy. Opravdu to funguje a cvičení se pro vás stává drogou. Ale ke klasické józe potřebujete čas a soukromí, tedy alespoň já. Zkuste stát na hlavě a vysvětlovat někomu, kde najde ponožky, nebo co si má dát k snídani. Zkuste meditovat v lotosovém květu uprostřed frekventované ulice, ke které se dala přirovnat moje ranní domácnost. To prostě nejde.

A tak začala jóga ustupovat zájmu druhých, až se omezila jen na ten pozdrav slunci, a nakonec i to osamocené slunce přestalo mít nějak smysl a zapadlo úplně. A s ním upadla i má kondice, klouby začaly tuhnout, svaly měknout a šlachy „cvrknout“. A výsledek? Nohu si dám ztěžka ke klíční kosti a na hlavu se postavím jen s oporou.

Já vím, k životu to člověk nepotřebuje, na hlavu se může stavět i bez jógy, ale je mi to přece jenom trochu líto. Kde už jsem mohla být? Třeba taková Madonna. Za ty obdivuhodné taneční kreace, které předvádí na svých koncertech, vděčí právě józe. Abych byla přesnější - powerjóze, kterou povýšila na trendy záležitost.

No jo, to je vlastně dobrý nápad, že bych začala chodit na powerjógu? Je mnohem zábavnější, protože je založena na rychlém opakování pozic, ale přitom stejně jako jóga zlepšuje fyzickou kondici, modeluje tělo, posiluje a protahuje svaly a má blahodárný vliv na psychiku. Přednost powerjógy spočívá v tom, že ji zvládne každý zdravý člověk, musí si ji prostě jen přizpůsobit svým schopnostem. Pro začátek je asi lepší zajít do nějakého specializovaného centra, kde vás naučí jednotlivé pozice a správné dýchání. No a jakmile sladíte rytmus pohybu s dechem, můžete pokračovat doma. Nic zvláštního k tomu nepotřebujete. Kromě vytrvalosti jen pohodlné oblečení, bosé nohy a příjemně vytopenou místnost.
Tak co, jdete do toho se mnou?

Cvičily jste někdy jógu?
Nebo pilates?
Co vám to dalo?
Napište nám o tom.

Reklama