Je pravda, že jste si postavila třetí dům?
Ano (smích). Když člověk uvaří jídlo a chutná mu, je to fajn. Ale já mám ráda práce, které jsou vidět, které mají dlouhodobý efekt.
Kde jste na to vzala peníze?
Investovala jsem do chytrých technologií, konkrétně do fotovoltaiky. Začala jsem se o ni zajímat už tak před deseti lety, protože jsem nechtěla řešit starosti s hypotékou. První dům jsem postavila s půjčkou na 5 milionů – to si asi dovedete představit, kolik je měsíční splátka. Po pár letech jsem ho výhodně prodala – mimo jiné i díky střešní fotovoltaice, kterou jsem si na něj nechala udělat. Hypotéku jsem doplatila a peníze, co mi zbyly, jsem investovala do stavby dalšího domu. Tam jsem měla hypotéku už menší, 2 miliony. Dům jsem po čase opět se ziskem prodala a pustila se do třetího.
Jak to máte s financováním v tomto případě?
I na třetí dům jsem si vzala hypotéku, ale to už je de facto bezúročná půjčka. Celkově jsem si od banky půjčila 430 000 Kč, z čehož jsem 130 000 Kč investovala do fotovoltaiky. Tady je ale důležité říct, že 60 000 Kč z této investice jsem dostala zpět díky dotaci. To se mi samozřejmě taky líbí – že mi firma S-Power, od které mám fotovoltaickou elektrárnu, smluvně garantovala, že dotaci dostanu. Takže na úrocích ve výsledku za 15 let zaplatím celkem 2 000 korun, a to díky fotovoltaice. Ta se totiž splatí zhruba za sedm let a pak už mi bude peníze jen vydělávat.
Co bylo to první, co jste se o fotovoltaických elektrárnách dozvěděla?
Že je potřeba si rozmyslet, jestli chcete solární elektrárnu nebo fotovoltaiku. Protože solární elektrárna funguje, jenom když svítí slunce. Kdy je nejvíce slunce? V létě. A kdy potřebujete nejvíce energie? V zimě. Fotovoltaika funguje, když je světlo. Nepotřebuje přímé sluneční záření. Moje fotovoltaika díky tomu pracovala a ohřívala mi vodu i v zimě, dokonce i když bylo zataženo.
U všech svých domů jste si vymýšlela vlastní fotovoltaiku?
To ne. Jen jsem domy navrhla a projektant je překreslil. Ale je pravda, že už při návrhu jsem se snažila, aby bylo postavení domku z hlediska fotovoltaických panelů to nejlepší možné – tedy aby střecha měla správné postavení, sklon i orientaci. U prvního domu jsem zjistila, že nemá dobrou pozici, co se týká dopadu slunečních paprsků a světla. Byl totiž orientovaný jihozápadně. Takže v té době jsem se o to začala více zajímat.
Bylo ještě něco, na co jste si dávala u druhého domu pozor?
Říkala jste, že teď je váš systém uzpůsobený pro spotřebu dvou lidí?
Ano. Technici z S-Power určili potřebný výkon panelů podle aktuální elektrické spotřeby domu. Když nás tady za deset let bude bydlet více, není problém kapacitu panelů navýšit tak, aby se opět ze 70 % pokryla spotřeba domácnosti.
Splnily se všechny vaše požadavky, které jste při hledání vhodného systému měla?
Ano. Prostě jsem chtěla, aby to bylo kombinované – aby fotovoltaika šla využít jak na dodávání energie, tak na ohřívání, topení a teplou vodu.
Co nejvíce oceňujete na službách S-Poweru?
Původně jsem se domnívala, že čím větší příkon je možné získat od FVE, tím je to lepší. Leckterý obchodník by mi takovou teorii nejspíš potvrdil, jen aby mi prodal víc panelů. Ale pak za mnou přijel pán z S-Power a určil, jaká kapacita je pro mě výhodná, aby byla návratnost co nejrychlejší a abych netratila.
Taky jsem si přečetla, že když energie není využitá, většina distributorů přebytkovou energii neodkupuje, prostě jen zadarmo odteče do sítě. Ale S-POWER mi díky svému Bonusu zajistil, že můžu přebytkovou energii prodávat za dobrou cenu.
Co se vám líbí na výrobě fotovoltaické energie?
Líbí se mi, že životnost fotovoltaické elektrárny je dostatečně vysoká. Že jsou na všechno dlouhé záruky. Fotovoltaika má minimální životnost 25 let, a i když se její výkonnost časem mírně snižuje vlivem opotřebení panelů, dostala jsem záruku, že jejich výkon neklesne za 25 let o víc než 20 %. Za pár let se mi investice vrátí a za ty další roky životnosti by mi moje elektrárna v podstatě měla zaplatit celou hypotéku.
Co byste závěrem poradila zájemcům o sluneční elektrárnu?
Zjistěte si co nejvíce informací. Až si budete vybírat firmu, která vám elektrárnu dodá, nechte si vystavit víc konkurenčních nabídek, abyste měli srovnání. A jděte do toho s dodavatelem, kterému budete opravdu věřit a který vás do ničeho nebude tlačit.
Nový komentář
Komentáře
Nás to čeká na začátku příštího roku. Také budeme řešit hypotéku. Chtěla bych si před tím sjednat životní pojištění. Poradíte kde?
Jak se tu hodně píše o fotovoltaické elektrárně. Také se o tom snažím už něco zjistit, protože v tom docela vidím smysl. Jak mám zjistit zhruba nějakou návratnost tady té investice i třeba z hlediska dotací? Víte někdo?
Mít tři domy je super no, ale kdo to bude uklízet? Já jsem pořídila s manželem větší dům a musím teda říct, že mi úklid zabíral dost času. Teď už to teda řeším líp, protože jsem si najmula uklízecí firmu https://uklidprahacz.cz/ Uklidí vždy vše perfektně, včas a za dobrou cenu.
Díky dotacím jsem se rozhodla pro vybudování fotovoltaické elektrárny. Sehnala jsem si firmu https://fotovoltaikabenekovesco.cz/ , která nám ji udělala rychle a s kompletním servisem. Dalo by se říct, že ji vlastně máme udělanou kompletně na klíč a bez starostí.
Jak se tady psalo o té fotovoltaické elektrárně, tak mi prosím řeknete jakou máte zkušenost z hlediska funkčnosti, dotací a celkově vybudování tohoto na domě?
Máme opravdu vysoké účty za energie, které bych chtěla do budoucna snížit. Jak řešit celkové snížení energií na domě?
Fotovoltaika je dobrá věc. My ji máme na našem domě také. Nejlepší pro nás byla fotovoltaická elektrárna na klíč . S přítelem tomu moc nerozumíme a takhle za nás vše vyřídili, takže jsme s fotovoltaikou nemuseli ztrácet čas a přišli jsme až k hotovému.
Já jsem to měla podobné ale jinak, měla jsem v Praze byt po babičce, a po tátovi, oba jsem rychle prodala přes realitní kancelář https://www.edoxreality.cz/, která se o prodej postarala opravdu dobře, a postavila jsem si krásný dům na venkově.
Šikulka.