Určitě je to u vás podobně: přijde návštěva, všichni se (i přes nabádání a postrkování směrem k obýváku) nedůstojně sesednou kolem kuchyňského stolu a vy v přecpané kuchyni připravujete slavnostní oběd. Zamyslete se: Není samostatná kuchyně trochu moc velký luxus? Nebo snad dokonce přežitek? Co takhle vybourat příčku? Kuchyně se otevře do celého obytného prostoru, a pomůže tak faktickému i optickému zvětšení. Při přípravě jídla se může navíc hostitelka věnovat své návštěvě.

Na velikosti nezáleží, na tvaru ano

Nejlepším řešením je kuchyně ve tvaru U, protože využije místa ve všech rozích. Malou pracovní plochu lze snadno rozšířit vyklápěcí deskou, která překlene například volné místo pod oknem. Jednotlivé plochy by na sebe měly zleva doprava funkčně navazovat: odložná plocha - mycí centrum - přípravná pracovní část (měla by být největší) - varné centrum - odkladná plocha.

Prostor využitý “do mrtě”

Do tmavých, menších kuchyní nebo kuchyňských koutů doporučujeme kuchyňskou linku bez soklu, na nožičkách. Působí opticky lehčeji a vzdušněji. V jejích skříňkách získáte více místa, využijete-li drátěný program. Hodně pomohou také nástěnné lišty nebo mřížky, na něž se zavěsí různé držáky, odkapávače, police a háčky. Sem se dají věci, které při vaření často potřebujete.

Prostor musí být využit “do mrtě”, takže horní skříňky vystavte až do stropu. Do nejvyšších polic uložíte jen zřídka používané předměty - vánoční servis, formičky. Vhod pak přijdou rozkládací schůdky.

Multifunkční spotřebiče mají zelenou

Hodně prostoru se dá ušetřit i na spotřebičích. Místo klasické trouby poslouží trouba mikrovlnná nebo minitrouba, místo čtyř plotýnek na varné desce postačí dvě. Také myčky se vyrábějí i v menších velikostech (45 centimetrů na šířku). Jsou ale náročnější na provoz.

Tip Ženy-in: Pokud to váš rozpočet unese, pamatujte, že vestavěné spotřebiče s nábytkovými dveřmi působí vždy lépe. Kuchyň je tak méně členitá.

 

Foto: Sconto, IKEA  

Reklama