vitamin-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Vitamin A – kůže a oči napoví

Vitamín A hraje stěžejní roli ve správném fungování našich očí, protože pomáhá vytvářet zrakové pigmenty v sítnici. Zároveň se významně podílí na regeneraci kůže, podporuje růst buněk a ovlivňuje rychlost stárnutí. Jeho nedostatek se může projevovat suchou kůží, loupáním kůže, dlouhotrvajícím průjmem nebo také ječným zrnem v oblasti očního víčka. V extrémních případech naprostého nedostatku vitaminu A v těle může dojít až k šerosleposti nebo slepotě. Takové případy jsou ovšem v našich končinách velice ojedinělé. Jsou typické spíše pro rozvojové země.

Zdroje vitaminu A: Játra, rybí tuk, mrkev, špenát, zelí, kukuřice, zelí, petržel, dýně, paprika, vojtěška, brokolice, broskve, meruňky, meloun, máslo, mléko, vaječný žloutek.

Vitamin B12 – celková slabost a bledost
Nedostatek vitaminu B12 hrozí veganům, kteří neadekvátně nahrazují živočišné zdroje tuků a bílkovin. A také lidem, kteří nadměrně konzumují alkoholické nápoje. Projevuje se celkovou bledostí, chudokrevností, únavou, bolestí hlavy a jinými neurologickými problémy.

Zdroje vitaminu B12: Vepřové a hovězí ledviny, štika, losos, králík, zrající sýry, chlorella, mléčné výrobky, mořské i sladkovodní řasy, tempeh.

Vitamin C – krvácivost může být varováním
Vitamin C je důležitým antioxidantem a podporuje náš imunitní systém. Rovněž má přímý vliv na hojení ran a krvácivost. Při jeho nedostatku v organismu můžeme pociťovat například krvácení dásní, špatnou hojivost ran a snadnou tvorbu modřin. U vitaminu C není třeba se obávat, že bychom se mohli jeho užíváním předávkovat. Řadí se stejně jako vitamin B do skupiny vitaminů rozpustných ve vodě a tělo jeho přebytek vyloučí.

Zdroje vitaminu C: Ovoce, zejména jižní, a zelenina, černý rybíz, citrón a citrusové ovoce, kiwi, paprika, květák, brokolice, kysané zelí, brambory.

Vitamin D – únava a duševní nepohoda
O vitaminu D a jeho významu jsme toho již během zimy napsali mnoho. Zvláště v tomto období, kdy nejsme tolik vystaveni přímému slunečnímu záření, se můžeme potýkat s jeho nedostatkem. Ten se projevuje silnou únavou, nekvalitním spánkem, depresivní náladou, pesimismem a svalovou slabostí

Zdroje vitamínu D: Játra a vnitřnosti, mořské ryby, rybí tuk, vejce, máslo. 

Vitamin E – Poruchy funkce pohlavních žláz a snížená obranyschopnost
Vitamín E je nejdůležitější antioxidant v těle. Jako takový chrání buňky před oxidačním stresem a účinky volných radikálů, proto pomáhá zpomalovat stárnutí a prokazatelně působí i jako prevence proti nádorovému bujení. Údajně také zlepšuje hojení ran. Má také pozitivní účinky na tvorbu pohlavních buněk, zvyšuje plodnost a podporuje činnost nervového systému. Příznaky nedostatku vitaminu E jsou spíše nespecifické. Objevit se mohou různé neurologické obtíže, jako jsou poruchy citlivosti a hybnosti a narušení vrozených reflexů. Objevují se také poruchy funkcí vaječníků nebo varlat, v některých případech dochází až k neplodnosti.

Zdroje vitaminu E: Olej z pšeničných klíčků, slunečnicová semínka, lískové ořechy, mléko, burské oříšky, sója, maso savců.

Zdroje: Nemoci - vitalionBENU - Vitamín C, pro co je důležitýVitamín CBezpečnost potravinVitamíny skupiny BZelené zdravíVeganská společnost - vitamín B12Vitamín ENedostatek vitamínu E