Australský časopis COSMOS se rozhodl oslavit Mezinárodní rok astronomie a blížící se australský festival Národní týden vědy a otevřel internetovou stránku nazvanou Ahoj ze Země (www.hellofromearth.net), na níž může po registraci kdokoli zanechat vzkaz pro potenciální obyvatele planety Gliese 581d.

Gliese 581d je jednou ze tří planet obíhajících kolem hvězdy vzdálené 20,3 světelných let od Slunce. Je asi osmkrát větší než Země, ale astronomové se domnívají, že by na ní mohly být podmínky vhodné pro vznik života, což samozřejmě neznamená, že na ní život skutečně existuje.

Zprávy musí být napsány v angličtině a všechny budou zkontrolovány australskými editory, kteří také vymažou nevhodný text, který by se potencionálních mimozemšťanů mohl dotknout. Většina z deseti tisíc již nachystaných esemesek se omezuje na prosté pozvání k návštěvě Země.

Některé jsou hloupé, jiné prozrazují autorův smysl pro humor, nebo jím dotyčný vyjadřuje svůj názor na dění kolem sebe.

V pondělí 24. srpna budou všechny zprávy odeslány prostřednictvím výkonné sedmdesátimetrové antény americko-australského systému CDSCC. Na cílovou planetu by měly dorazit v prosinci 2029.

Věříte v život na jiné planetě?

Reklama