19. srpna se v Chrudimi uskuteční již 21. ročník MTB maratonu Manitou Železné hory České spořitelny. Zveme každého, kdo rád jezdí na horském kole do rodiště Josefa Ressela. Už teď se těšíme, jak třetí srpnovou sobotu zavalí historické centrum Chrudimi více než tisícovka bikerů, ale také další stovky neodmyslitelných aktérů kultovní akce - doprovody závodníků a místní fanoušci. Aby to nebylo tak jednoduché, letos nám závodní den trochu ztíží rekonstrukce chrudimských inženýrských sítí, včetně vozovek. Na samotné trase závodu to ale naštěstí nicnemění. Upozornění se týká pouze řidičů všech vozidel, kteří do města přijíždí a musí respektovat dopravní objízdné trasy.

Manitoučko v roce 2017 nabídne dvě závodní trasy, jednu nezávodní vyjížďku, celodopolední závody dětského seriálu ČT Déčko Junior Trophy a skvělý doprovodný program.

kola

kolaTrasa B - hlavní závod měří poctivých 66 km a také převýšení 1589 m je určené pro ty, kteří jsou zvyklí pravidelně závodit. Startuje v 11:30 z Resselova náměstí. Trasa oproti loňsku nezaznamenala žádné změny kromě posunutí 4. občerstvovací stanice z Rtenína na Hůrku nad Bojanovem. Závodníci si užijí ryze bikové tratě, které vedou CHKO Železné hory a na mnohamístech je zdobí poklidný tok řeky Chrudimky s několika osvěžujícími brody i nádherná krajina pozdního léta s dozrávajícími plody v sadech i na polích, zlátnoucí kukuřicí a červenými jeřabinami. Hned po startu nechybí tradiční sjezd Širokých schodů (je možný absolvovat v sedle kola nebo pěšky).

kola

Kratší závodní trasa C měří 39 km a v porovnání s Béčkem, jehož počáteční a koncovou trasu kopíruje, má o více než polovinu nižší převýšení (715 m). Závodníci se žlutým startovním číslem vyrazí z Resselova náměstí v 12:30. kolaObčerstvovací stanici i Servis Point Park Tool pro Céčkařeje k dispozici v Křižanovicích na 18. kilometru. Tato trasa je určená také kadetům ve věku 14 -16 let.

Trasa D, tzv. Fitness jízda měří 20 km (převýšení 294 m) a je rovněž beze změn. Start po trase Déčka se mohou vydat všichni cyklisté, kteří se chtějí jenom v pohodě projet a kochat přírodními krásami. Zveme celé rodiny s dětmi, sváteční jezdce, maminky s přívěsnými kočárky nebo dětskými koly na tyči, pohodáře na elektrokolech. Připravená je i příjemná zastávka na dobře vybavené občerstvovací stanici s posezením. Děti, které dopoledne absolvují závody Junior Trophy, mají startovné na „Fitce“ zdarma!

kola

Úplně první se ale do programu závodního den zapojí děti, pro které je připravený závodní okruh v zázemí závodu na ploché dráze za Gymnáziem J. Ressela. Nejmenší cyklistický potěr využije krásnou technickou trať, která je ale zvládnutelná pro všech 5 věkových kategorií od 1 do 13 let. Kluci a holky závodí v celém seriálu ČT Déčko Junior Trophy zvlášť a dětičky na odrážedlech mají startovné zdarma.

kolaTen, kdo se pravidelně účastní chrudimské kultovní akce, už ví, jaké krásné bikerské stanové městečko vyroste na místní ploché dráze. Nechybí v něm stánky partnerů, velké pódium, služby pro bikery jako je bezpečná úschovna kol, sprchy, mycí boxy pro kola, mechanická depa, půjčovna kol, výběr z nejrůznějších cateringů, jídelna, kavárna, pojízdná prádelna... Připravený je i nabitý doprovodný program pro celou rodinu včetně výukové Bike Academy, dřevěná pumptracková dráha, Dětský klubu se spoustou hraček a her a nepostradatelná Modrá zóna pro děti s celou řadou atrakcí, soutěží a manuálních aktivit i možností vyhrát nové kolo. A komu by ani toto nestačilo, doporučujeme navštívit místní koupaliště nebo se vydat na procházky i vyjížďky po okolí, třeba do lanového parku, na rozhlednu Bára, do Slatiňan na koníčky, do výletní restaurace Monako, na Kočičí hrádek, nebo na koupačku na přehradu Seč.

kola

Už je to taková tradice, že se snažíme každý rok pro naši akci vymyslet nějaký nový příhodný slogan. Ten letošní zní: Voko bere! Věříme, že nám přinese štěstí, bude pěkné počasí a Vám sebude závod líbit.

Kolo pro život - největší seriál závodů na horských kolech pro veřejnost. Kolo pro život se za 17 let své existence stalo nejstarším, největším a nejpopulárnějším seriálem závodů horských kol, nejen v České republice, ale i na světové úrovni. Po sportovní stránce není známo, že by se někdo pokusil spojit cyklistické maratóny do tak rozsáhlého projektu, kde vedle olympijských vítězů a cyklistických profesionálů startují ryzí amatéři i celé rodiny s dětmi, a všichni si užívají den plný sportu a zábavy na čerstvém vzduchu po svém a naplno. O kvalitě této akce svědčí mimo jiné i to, že jejími patrony a ambasadory jsou mimo jiné nejlepší český fotbalový brankář Petr Čech a Jaroslav Kulhavý, dlouhodobě nejlepší český biker a zlatý olympijský medailista.

kola

Seriál se koná pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstva obrany a České unie sportů, ve spolupráci s Českou centrálou turistického ruchu Czech Tourism v rámci projektu Česko jede. Seriálu se ročně zúčastní 30.000 závodníků, účast všech návštěvníků areálu závodů je více než dvojnásobná. Pořadatelé kladou důraz na maximální organizační, technické a sportovní zajištění, pro všechny závody platí jednotná pravidla a vysoká úroveň ve všech aspektech. Závody jsou pořádány ve všech regionech České republiky od dubna do října. Všechny závody Kolo pro život jsou koncipované jako celodenní zábava pro celou rodinu. Významná pozornost je věnovaná dětem, pro které jsou organizovány závody ČT:D Junior Trophy i bohatý doprovodný program, který je zdarma pro všechny příchozí, nejen pro přihlášené závodníky. Děti mohou také absolvovat nenáročnou fitness jízdu spolu se svými rodiči a využít zvýhodněné rodinné startovné. Kolo pro život je příležitostí jak strávit celý den na čerstvém vzduchu, pohybem a s celou rodinou!

 

Náš tip: Vyzkoušejte Pumptrack Chupa Chups

Na pumptrackové dráze pomohou větším i menším dětem s průpravou a správnou technikou jízdy na kole v terénu vyškolení odborníci – hlídejte si, v kolik trénink začíná.

Tuto zábavnou dráhu zajišťuje značka oblíbených lízátek Chupa Chups. Pumptrack je dřevěná modulární dráha (na KPŽ měří zhruba 50 metrů). Bikerům slouží především k nácviku rovnováhy při jízdě na kole, nechybí boule, kopečky a zatáčky. Pro udržování rychlosti a plynulé jízdy je nutné správně pumpovat řídítky a přesouvat těžiště těla nad kolem. Je zajímavé, že nejšikovnější jsou na pumptracku malé děti, které ještě nemají zafixované z kola špatné návyky a držení těla. Mrňousové ve věku 3 let jsou dokonale uvolnění a zvládají to kolikrát lépe, než 12letí kluci nebo dospěláci.

Sladké odměny čekají

Každý, kdo přejede tuto terénní dráhu, získává lízátko! Svoji první zkušenost s terénem můžou vaši potomci zažít právě na dráze Chupa Chups, kde získají různé zajímavé ceny a stanou se Chupr jezdcem. Vyplňte si zábavný kvíz a těšte se, že se stanete výhercem dresu Chupa Chups – Chupr jezdec – na každém závodě se losují 2 výherci.

V zóně si však můžete zajezdit, i když zrovna helmu nebo kolo nemáte s sebou. K zapůjčení jsou na místě 3 dětská kola i helmy, další si můžete vypůjčit v jasně červeném stanu půjčovny kol v zázemí závodu.

Seriál Kolo pro život organizuje společnost Petr Čech Sport, a.s. ve spolupráci s Kolo pro život, z.s. a místními pořadateli jednotlivých závodů. Více o seriálu a závodech Kolo pro život na www.kolopro.cz

kola

Čtěte naše články:

Reklama