Než zamířím opět na sever Bretaně, musím se ještě zastavit ve Vannes. Je to město na západ od Nantes (hrad bretaňských. vévodů), St Nazaire (doky) a Guérande (solná pole), ale ještě před Carnacem (menhiry).

Jsme v zálivu Morbihan (Golfe du Morbihan), kam se z Vannes můžete vydat na projížďku lodí. Výlet po tomto „vnitřním moři“, jak ho obyvatelé Vannes nazývají, Vám nabídne jeden z nejzajímavějších pohledů, který se Vám v Bretani může naskytnout.

Záliv, o rozloze 20 km x 15 km, je „posetý“ ostrůvky, ve kterých spočívá půvab tohoto místa. Průvodci Vám vysvětlí, že ten či onen ostrůvek obývá ta a ta slavná osobnost; jenže skleróza zapracovala, takže si nepamatuji ani jedno jméno. Celkem je ostrůvků obydleno asi 40. A dokonce 2 z nich mají statut obce. Moře je zde nádherně sytě modré – má úplně jinou barvu než na severu.

Vannes je poměrně malé město (s 50 000 obyvateli). Jeho historické centrum, sevřené hradbami, bylo prohlášeno pěší zónou, a tak Vás v prohlídce vitrín luxusních obchodů zasazených do domů z hrázděného zdiva nebude nic rušit. Oblíbila jsem si zde 2 místa: náměstí Jindřicha IV. (Place Henri IV) s malebnými domy s mohutnými štíty a starodávnou prádelnu vně hradeb. To by se naše česká Popelka měla! – tehdejším pradlenkám mohla závidět krytý ochoz.

(Historické minimum: Vannes hrálo v historii Bretaně důležitou roli – v roce 1532 zde byla Bretaň připojena definitivně k francouzské koruně.)

Dnes již na sever nedojedeme, ale mrkneme se na „skoroostrov“ Quiberon (Presqu´île de Quiberon). Kdysi to byl ostrov, ale nánosy ho na věčné časy propojily s pevninou. Takto vytvořený úzký mostek dnes slouží částečně jako vlnolam, ale díky tomuto přírodnímu „úkazu“ zde vedou jak silnice, tak i železnice. Cítila jsem se zvláštně, když jsem jela autem, vedle mne se hnal kupředu vlak a na obě strany bylo vidět moře. Skoroostrov je to krásný a spousta Francouzů si sem jezdí odpočinout jen tak, nebo do lázní. Lázně jsou mimochodem rozseté po jižním pobřeží Bretaně jako houby po dešti.

Mořská voda a vzduch plný minerálů prostě dělají divy!

Reklama