K poslednímu zveřejnění dnešního rituálního tématu jsem vybrala ještě tři kratší příspěvky od čtenářek: Datura, Juričkova a Lucie (kjuk). Myslím, že všechny mají co říct a byla by škoda je nezveřejnit.

Čtenářka s nickem Datura

Rituály v pravém smyslu slova v naší rodině moc zavedené nejsou. To, že dcerky měly od mala stálý rozvrh dne, tj.stejnou hodinu koupání, jídla a usínání, to byl spíš způsob výchovy, který se mi mockrát vyplatil. Navíc si zvykly na jakýsi řád a používají ho dodnes. Tak se třeba nikdy nestalo, že by mi doma ještě v devět večer řvalo dítě.

Jeden rituál nebo spíš rituálek jsme si s manželem zachovali dodnes. Dcerka nám jako malá místo „ dobrou noc“ říkala  „momo nok“ a my si  o navzájem s taťkou přejeme dodnes. Taky občas používáme nějakou tu roztomilou zkomoleninu, takže slyšet nás někdo cizí, volá hned Chocholouška.

A další, ne snad rituál, ale zvyk jsme zavedli hned, jak se dcery vdaly a odešly z domova. Teď už nás je s vnoučaty osm, tak pokud má někdo z nás narozeniny, jdeme všichni na slavnostní večeři. V oblíbené restauraci máme sami pro sebe rezervovaný salonek /pan šéf už ví na kdy/, Nikdo nás tam neruší a my tam  v pohodě probereme všechno důležité.

Zdraví Datura

Čtenářka s nickem Juričkova

Pohádky taky čteme,každý den před spaním,to je takový náš rituál.Děti to mají moc rádi,a i já.Syn začal chodit do knihovny,ještě než začal chodit do první třídy.Mám ráda čas,kdy jdeme do knihovny pro nové knížky...děti se tam zaberou do knížek...je to moc hezký,snažím se,aby jim to vydrželo.

Teď,co umí starší syn číst (je ve 2.třídě),tak se u čtení pohádek střídáme ve čtení Jsou to moc hezký chvíle s dětma. Povídáme si u knížky,a vypravujeme si,co je zajímá.

Stejně takhle vedly ke knížkám i mě moji rodiče.
Televize a internet u nás nefrčí. Myslím,že lepší je knížka a pohyb venku na čerstvém vzduchu....
tak takhle to mám já. :) 

Juričkova

Čtenářka Lucie (kjuk)

Dobrý den,v naší rodině se vždy nějaké ty rituály dodržovaly,dokud byli naši rodiče spolu,tak jsme dodržovali tradice na vánoce,kdy jsme nejedli maso na štedrý den.abychom viděli zlaté prasátko,byli jsem celý den ve svátečním oblečení a ráno na štědrý den u pohádek strojili stromeček a krájeli jablíčka,byli to krásné chvíle,na které dodnes vzpomínám,i na velikonoce jsme zdobili vajíčka a dělali velikonoční výzdobu.Potom se rodiče rozvedli a vše zmizlo.Proto já se snažím v těch tradicích se svými dětmi pokračovat,at mají na co vzpomínat a mohou zase oni pokračovat v těch zvyklostech se svými dětmi a na pohádku před spaním,si vždy čas najdu,dětem se to líbí a pak krásně usínají.

Přeji všem hezký den.
Lucie

pozn. red.: Texty nebyly redakčně upraveny

__________________

Všem třem dámám děkuji za jejich pěkné příspěvky a ať se jich i jejich rodin zvyky, tradice i rituály stále drží. Bez nich by bylo na světě tak nějak … smutněji.   
Saša

Téma 30. 3. 2012: Rodinné tradice a rituály

  • Dodržujete rodinné tradice a rituály?
    př. čtení pohádek na dobrou noc, rodinné výlety, přání k narozeninám a svátkům, nejen našim, ale i babičkám a dědečkům… ad.
  • Máte nějaké vlastní, nové rodinné rituály?
  • Vzbouřily se někdy vaše děti?
  • Vzbouřily jste se Vy?
  • Považujete dodržování rodinných rituálů za staromilské?
  • Snažily jste se rodinné rituály dodržovat třeba i po rozchodu s partnerem, když jste zůstaly s dětmi samy?

Napište vaše názory, životní příběhy i zkušenosti k tomuto tématu. Budeme se těšit.

pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Dva vybrané příspěvky odměníme balíčkem se sušenkami Oreo, každý v hodnotě 200 Kč.

foto

Reklama