A na závěr jsem si nechala tři pěkné příspěvky od, řekla bych tak rozumně pověrčivých čtenářek – Bi, Aztec.f a Marcely. Ta třetí se dokonce právě dnes, tedy před několika lety, vdávala.

Čtenářka s nickem Bi

Chtělo by se mi napsat, že na pověry nevěřím. Ale přece jen, když mám příležitost, tak si na pěkného kominíka ráda sáhnu. J A když padá hvězda nebo sfoukávám svíčky na dortu tak si něco přeju.

Černým kočkám se nevyhýbám. Šlo by to těžko, když máme jednu doma. Od malička jsem se nechávala podmetat koštětem, protože jsem se nechtěla vdávat a dneska jsem vdaná už pět let a zatím šťastně. Cestou do školy jsme se vždy vyhýbali hranatým kanálům, šlapali na kulaté a čekali na vlak pod mostem. Výsledek si jistě dovedete představit. Ikdyž občas... Že by to bylo tou podkovou, na kterou jsme si chodili stoupat?

Zrcadel jsem rozbila spousty, ale zase jsem rozbila i spoustu nádobí, tak se to asi vzájemně vyrušilo. Čtyřlístky zásadně nesbírám - ještě jsem totiž žádný neviděla. U nás asi nerostou.

Jediné na co opravdu věřím, jsou boží mlýny. Melou někdy nesnesitelně pomalu, ale melou. Mají toho asi moc.  

A dnes jsem definitivně přestala věřit tomu, že je pátek 13. špatné datum. Přišla mi faktura od ČEZU a máme přeplatek.

Přeji Vám pěkný pátek třináctého i celý víkend.

Bi

Čtenářka s nickem Aztec.f

Jsem starší generace, vše tajemné bylo tmářství a zakázané, ale přesto se pověry šířily ústním podáním a porůznu více či méně ovládaly myls každého člověka. Do kostela se nechodilo a věřilo se v jiné ideály. My tenkrát školou povinní jsme taky potřebovali v něco věřit. Vzpomínám si jak jsme se před hodinou bály vyvolání. Kamarádka vyvolaná nebyla a já ano. Ptala jsem se jí jak to dělá a ona že se modlí. „Ty se umíš modlit?“ Celá vykulená jsem se jí tázala. Né, odpověděla klidně a ukázala na nástěnku vedle lavice. Krčila jsem rameny.Vidím a co? No je tam desatero komunistického manifestu, modlím se tedy k Leninovi. No co vám mám vykládat, věřte, nevěřte, celá školní léta to vycházelo.
 Mnohokrát jsem si na to vzpomněla. Školní léta jsou pryč, nástěnka zmizela z mého obzoru a né vše mi v životě vyšlo, že by to bylo tím, že neumím to desatero zpaměti? Dodnes překračuji kanály, vybírám si jinou cestu, než kterou přešla černá kočka. Pátek 13-tého je sice mým šťastným dnem (to ve škole byly samé jedničky), ale těch je málo. Tak se ptám: „Nemáte někdo to desatero?“

S úsměvem jde všechno líp vaše Aztec.f

Čtenářka Marcela J.

Věřím na osud
Dnešní den - pátek třináctého - by asi hodně lidí nejraději v kalendáři zrušilo. Pro mě má tento den taky význam. Je tomu pět let, kdy jsem řekla svému muži po osmi letech společného soužití konečně „ANO“.  Musím se ale svěřit, že můj v té době ještě přítel, usiloval o to hodně hodně dlouho. Prakticky od samého začátku, ale já jsem takový závazek po přechozí špatné zkušenosti odmítala.
Když jsme se měli společně nastěhovat do většího bytu, tak jsem svolila a šli jsme objednávat na matriku termín svatby. Úřednice nás uvedla a chtěla termín, který jsme si zvolili. Já (v naději, že můj manžel je pověrčivý a od svatby ustoupí) jsem vyslovila: „v pátek 13. dubna“ a podívala se na manžela a on bez váhání na toto datum kývl

Dnes nelituji - bylo krásné sluníčkové počasí, kytici jsem měla stylovou - třináct růží. Takže ať je sedmého nebo třináctého, když dva patří k sobě a jsou si souzeni, je naprosto jedno jaké datum je v kalendáři. Všichni máme svůj osud dopředu určen.

Marcela J.

pozn. red.: Texty nebyly redakčně upraveny

_________________

Všem pisatelkám děkuji za jejich milé příspěvky, za to, že si v dnešní den – pátek 13. udělaly čas a napsaly.
A za chvilku už nás čeká závěrečné vyhodnocení.

Téma dnešního dne 13tého v pátek jsou: Pověry

 • Věříte na pověry?
 • Na jaké nejčastěji?
 • Napište, i pokud nevěříte. Důvod proč ne.
 • Praktikujete některé?
  př. černá kočka-vrátím se, padající hvězda-přeju si přání, vezmu podkovu, sáhnu na kominíka ad.
 • Zatrne ve vás při nějaké události spojené s pověrou?
  př. rozbité zrcadlo, vyřčená věc, kterou chcete vzít zpátky
 • Máte zkušenosti s realizovanou pověrou?
 • Nosíte amulety pro štěstí?
 • A co čtyřlístek, hledáte pro štěstí?
 • Jak se stavíte k dnešnímu dni? Pátku 13tého?
 • A na závěr ta nej… Věříte na Boží mlýny?
  melou pomalu, ale jistě?

Vše o pověrách pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

Budu se moc těšit a jednu z pisatelek odměním pěkným dárkem:
Kosmetickým zrcadlem Oriflame (které se snad nikdy nerozbije) a místo černé kočky posílám elegantní černou tužku od Bomtonu.

zr

Reklama