Nejen majitelé malých koupelen si asi musí myslet, že se návrháři a výrobci sprchových vaniček zbláznili. Na posledním velkém veletrhu v Německu totiž představili jako hit na následující léta vaničky, které mají velikost 150×150 nebo třeba 75×170 cm. Tedy zabírají stejný prostor, který potřebujete na klasickou vanu.
Většina lidí však řeší zcela opačný problém - jak sehnat co nejlevnější a nejlepší obyčejnou vaničku.


Za standardní velikost sprchových vaniček se považuje rozměr 80×80 nebo 90×90 cm. Dostanete i menší, které mají strany dlouhé 70 nebo 75 cm a jsou určené právě do menších bytů. Vybíráte si přitom nejen z různých velikostí, ale také z množství tvarů - od nejjednodušších čtverců a obdélníků, přes pěti či šestihrany, čtvrt a půlkruhy až po různé asymetrické tvary - hranaté i zaoblené. Vaničku tak můžete "nacpat" i do různých výklenků, nik a rohů, které byste jinak využili jen těžko.Poměrně nově si ale můžete u vaniček vybírat nejen velikost, ale také různou hloubku. Kromě klasických 15cm se prodávají mělké typy vysoké zhruba 2,5 až 4 cm. Když si připočtete tloušťku dlaždiček a lepidla a někde i podlahové topení, vaničky nakonec tvoří s okolní podlahou jednu rovinu. Samozřejmě že firmy pamatovaly i na to, aby z nich nepřetekla voda. Proto jsou doplněné širším odpadem - místo klasického průměru 52 milimetrů mají 90milimetrový odtok a voda tudy odtéká rychleji.

Většina zákazníků sice vybírá vaničku podle ceny a velikosti, ale ti znalí ví, že si mohou vybrat i z různých materiálů. Léta prověřila vaničky ocelové se smaltovaným povrchem. Většina lidí jim sice říká plechové, ale smalt patří k nejtvrdším materiálům. Proto ho nepoškrábete ani hřebíkem, na okraj vaničky si můžete před sprchováním odložit cigaretu, klidně ji lze mýt i savem, protože odolá i kyselinám. Cena těchto vaniček začíná na 2 500 Kč. Vyrábějí se v několika tloušťkách, přitom platí, že čím silnější tím lepší a kvalitnější. A také delší záruční doba.Za posledních patnáct let si na našem trhu našly své místo také akrylátové, tedy plastové vaničky. A stávají se čím dál oblíbenější. Na omak jsou totiž teplé a také bývají levnější, zvlášť pokud si vyberete složitější tvary. Značkové koupíte už od 2 000 korun. Jejich základ tvoří polyuretanová pěna se skelným vláknem, které pokrývá vrstva akrylátu. Bývá to zpravidla šest milimetrů. Pozor na ně třeba v domácnostech, kde máte psy a také jim v koupelně pravidelně myjete tlapky. Akrylát totiž snadno poškrábete, zničí ho i hořící cigareta. Kupujete-li si tyto vaničky v supermarketech, ověřte si, že jsou od nějakého známějšího výrobce. Vyvarovat byste se v tomto případě měli i no-name výrobků. Máte tak větší jistotu, že nenarazíte na méně kvalitnější typy, které prorazí třeba padající voňavka nebo je v horším případě i prošlápnete.
Nově se na trhu objevují i lité vaničky vyrobené z 93 % z rozemletého dolomitu a zbytek tvoří polyesterové pryskyřice. A možná v tomto materiálu je budoucnost. Jsou totiž velice pevné a stabilní. Lze jim snad vytknout pouze jednu chybu, která se ale brzy promění ve výhodu. A to je vysoká hmotnost. Řemeslníci sice budou nadávat při jejich osazení, ale vy ji v následujících letech oceníte. Bude totiž skoro nezničitelná. Zato však zaplatíte vyšší počáteční cenu, která je kolem šesti tisíc korun.

archiv firem Ravak, Sapho, Kaldewei