S architektem Janem Kaplickým se bude moci veřejnost naposledy rozloučit příští týden v úterý 27. ledna od 13 do 19 hodin, ve středisku Pražské křižovatky. Rodina plánuje i rozloučení v úzkém rodinném kruhu tento pátek. Informace získal server www.tyden.cz od bratra Kaplického manželky Elišky Fuchsové.

Světoznámý architekt zemřel ve středu 14. ledna na ulici v Praze 6, příčinou náhlého úmrtí bylo zřejmě selhání srdce. V dubnu by se dožil 72 let.

 

Svět přišel o nadaného architekta, který předběhl svou dobu, vzpomínají na Kaplického jeho přátelé a kolegové v České republice i zahraničí. Smutnou událost umocňuje, že Kaplickému se ve středu dopoledne narodila dcera Johanka.

S Eliškou Fuchsovou se oženil v roce 2007, z předcházejícího manželství má syna Josefa.

 

Jan Kaplický se narodil v roce 1937 v Praze v umělecké rodině – jeho otec byl malíř, sochař a architekt, matka kreslířka. Vystudoval VŠUP.

Od své emigrace v roce 1968 žil ve Velké Británii. Na začátku sedmdesátých let byl zaměstnán v ateliéru Renza Piana a u Richarda Rogerse, kde se podílel na projektu pařížského Centre Georges Pompidou (realizováno 1971–1977).

V roce 1979 založil společně s Davidem Nixonem architektonické studio Future Systems, ve kterém působil dodnes.

 

S architektem Janem Kaplickým se bude moci veřejnost naposledy rozloučit příští týden v úterý v centru Prahy, ve středisku Pražské křižovatky.

Rodina plánuje i rozloučení v úzkém rodinném kruhu. To proběhne nejspíš tento pátek.

Společně s Amandou Levete, která se stala jeho profesní partnerkou na sklonku 80. let, byli jedinou britskou společností, která pracovala pro NASA. Zde si mohl osvojit práci s moderními materiály a technologiemi. Tato zkušenost jeho práci velmi ovlivnila.

 

Chobotnice, rejnok, volavka...

Doma ve vlasti se o Kaplickém začalo více mluvit až v souvislosti s projektem na novou Národní knihovnu. Jeho chobotnice vzbudila rozporuplné reakce a Kaplického blob v Praze nejspíše nikdy stát nebude.

Zatímco v realizaci nové budovy Národní knihovny podle Kaplického projektu věří už jen optimisté, jeho návrh pro České Budějovice s velkou pravděpodobností bude stát v roce 2010. Kaplický pro jihočeskou metropoli navrhl koncertní budovu, pro niž se – podle jejího plánovaného tvaru – vžil název rejnok.

 

Posledním Kaplického projektem v Čechách byly ale stavby, které by měly vyrůst v blízkosti zámku Konopiště. Výstavba komplexu budov prý bude představena v únoru. Kaplický a jeho Future Systems pracovali na podobě Klubu Volavka a jedné z vil.

Reklama