„Pokud se chcete na jaře těšit z pestrých květů tulipánů, narcisek, hyacintů a jiných cibulovin, máte poslední možnost zasadit jejich cibule. A zase naopak. Před zmrznutím včas vyndat hlízy choulostivějších květin,“radí zahradnice Jana Dubničková.

garden

Vidíte, sama bych málem zapomněla! Naštěstí mi to v minulém tématu (Podzimní výpěstky) připomněla jedna z vás. Musím ještě nakoupit cibulky tulipánů a narcisek, aby mi na jarním záhonu nebo v trávníku mělo co kvést.

Ale není přece jenom už pozdě? Raději jsem zavolala do svého oblíbeného zahradnictví a zeptala se odbornice Jany Dubničkové.

Ideálním měsícem je září, ale v říjnu je půda ještě prohřátá a můžete jarní cibuloviny sázet. Nejlépe do hloubky, která se rovná výšce cibulky.

Loni (vlastně už předloni) jsem to zanedbala a letos mi spousta narcisů nevykvetla. Bylo to tím, že jsem je včas nevyndala ze země?
S tím se musí počítat. Zvláště v trávníku. Cibulky se „ponořily“hlouběji do země a byly rády, že se zmohly na listy. Na květy už jim síla nezbyla. Některé cibuloviny, třeba tulipány chutnají hlodavcům, jiné nevydržely a uhnily.

Letos se mi vyvedly jiřiny a stále se těším z jejich květů. Mám už je vykopat, nebo můžu ještě chvíli počkat?
Říjen je měsícem, kdy se vykopávají hlízy a pahlízy choulostivějších květin jako jsou mečíky, jiřiny, begónie, dosny atd.
Chápu, že se vám zatím nechce jiřinky likvidovat, ale moc dlouho bych neotálela, aby hlízy nezmrzly. Podle dlouhodobé předpovědi to letos s tím mrazem v říjnu ještě nebude tak zlé. Záleží na zeměpisné výšce. Na horách bych už je vykopala, v nížinách můžete klidně počkat. Třeba až do chvíle, než  mráz spálí listy. Pak květina zvadne, zčerná a stejně nevypadá hezky, takže je na čase ji vyndat ze země.

Po oschnutí hlízy očistěte od přebytečné zeminy, vytřiďte poškozené nebo nahnilé a uložte stonkem nahoru do  sklepa. Nezapomeňte si jednotlivé hlízy poznačit, abyste věděla, co na jaře sázíte. Doporučuji cedulky z plastu, papírové by nemusely do jara vydržet.

Děkuji za užitečné rady!

Čtěte také:

Reklama