Výstava je navíc ideálním místem pro rodinný výlet s dětmi, které se zde hravou a poutavou formou mohou seznámit s historií a kulturou starověkého Egypta.

Tutanchamon se stal faraonem již v pouhých devíti letech a vládl jen krátce, do své předčasné smrti v osmnácti letech. Přestože byla jeho vláda krátká, jeho jméno se nesmazatelně zapsalo do historie díky fascinujícímu objevu jeho hrobky britským archeologem Howardem Carterem v roce 1922. 

bf4de1e813d30-obrazek.jpg

Obrovský zlatý poklad

Carterova expedice odhalila nejen slavnou zlatou pohřební masku, ale také tři zlaté rakve, pozlacené pohřební schrány, pokladnici i zlaté ceremoniální vozy a lodě. Součástí faraonova pokladu bylo také mnoho šperků, amuletů, sošek, ale i předmětů každodenního života jako je oblečení, hudební nástroje nebo mumifikovaná drůbež, kterou měl zesnulý panovník ve svém posmrtném životě jíst.  Faraonova hrobka byla otevřena dne 4. listopadu 1922. Howard Carter v hrobce nalezl více než 5 000 jednotlivých artefaktů, které musely být důkladně zdokumentovány, fotografovány, konzervovány a katalogizovány před jejich přemístěním do nově postaveného depozitáře v muzeu v Káhiře. Náročná byla i cesta všech těchto předmětů do muzea. Všechny předměty byly postupně naloženy na malé vozíky a po improvizovaných kolejích dovezeny k Nilu, kde jejich cesta pokračovala lodí do Káhiry. Celá toto akce trvala týmu Howarda Cartera 10 let. Důležitá byla nejen ostraha předmětů před ukradením, ale i zvlášť šetrné zacházení, protože mnoho z nich bylo velmi křehkých. Nejslavnější zlatá maska Tutanchamona, byla objevena až rok po otevření hrobky, tedy v roce 1925. 

edc0ed114ac61-blobid0.jpg

Jak zemřel mladičký faraon?

Tutanchamonův život a smrt dodnes vyvolávají řadu otázek. Odborníci se domnívají, že faraon trpěl mnoha zdravotními obtížemi, včetně malárie a vážnou deformací nohy, jež komplikovala jeho pohyb. Za manželku měl svoji nevlastní starší sestru, princeznu Anchesenamon, která byla dcerou slavné královny Nefertiti a kontroverzního faraona Achnatona, který byl i Tutanchamonovým otcem. Faraonovu smrt však pravděpodobně zapříčinilo zranění, které utrpěl mimo královský palác, asi na lovu na dvoukolém voze taženém koňmi. Faraon prý byl vášnivým lučištníkem, a právě tato lovecká vášeň se mu asi stala osudnou. Faraonův zlatý vůz, luky i hole, ale také zlatý trůn, na kterém je vyobrazen právě se svojí manželkou královnou Anchesenamon, uvidíte na výstavě v pražských Letňanech.

Pro děti je připravena dětská stezka plná razítek, navíc hned u vchodu dostanou všichni návštěvníci karty faraonů a bohů, které potom hledají ve výstavě. Zvukový průvodce je zdarma v dospělé i dětské verzi. A především mladší návštěvníky zaujme velká imerzivní zóna, ve které spolu s Tutanchamonem prožijí přechod do posmrtného života. 

9738d60e4f362-obrazek.jpg

Výstava je otevřena každý den od 9 do 19 hodin. 

Neváhejte a využijte poslední příležitost ponořit se do fascinujícího světa mladého faraona Tutanchamona, jehož příběh dodnes poutá pozornost lidí po celém světě.

Více na tutanchamonpraha.cz

TÉMATA:
FARAON TUTANCHAMON