poslala nám ho čtenářka malinke-kote a bude, doufám, optimistickou tečkou za dnešním tak trochu smutným tématem.

Přeji všem pěkný den, nakonec jsem se rozhodla také přispět zajímavým zámkem, který v dnešní době je málo známý. Prvně jsem si myslela, že u nás v okolí nic zajímavého není, ale nakonec jsem se spletla a bylo mi škoda o tomto krásném zámku nenapsat. Je pravda, že jsem o něm nijak moc neslyšela a tak jsem pátrala po internetu a tak doufám, že mi odpustíte, že to není z mé hlavy. Ráda se na tento zámek pojedu podívat. Nový Hrad v Jimlíně se nachází přibližně 5 km od Loun v České republice . Zámek leží na nejvyšším místě obce a je viditelný zdaleka.

zámek

Dnešní barokní zámek vznikl úpravou honosného hradu, který se svolením krále Jiřího z Poděbrad přestavěl po roce 1465 Albrecht Bezdružický. Nejstarší zmínka však pochází již ze 14. století, kdy na místě zámku vystavěl kamennou tvrz palácového stylu rytíř Záviš z Jimlína. Nový Hrad v Jimlíně byl ve vlastnictví řady majitelů. Podepsala se na něm třicetiletá a sedmiletá válka, neunikl ani napoleonským válkám. Co předchozí majitelé vybudovali, to zničila císařská jízda, která zde působila po dobu 20 let od roku 1851.

zamek

Po jejím odchodu se z Nového Hradu stal hospodářský objekt, který po vyvlastnění v roce 1949 uží ;valo místní zemědělské družstvo. První rekonstrukce začaly po roce 1986. Koncepci získaly rekonstrukční a restaurátorské práce však až v roce 1994, kdy zámek přešel do majetku Okresního úřadu v Lounech a následně do vlastnictví Ústeckého kraje .

Nový Hrad v Jimlíně bude pro mnohé návštěvníky příjemným překvapením. Jedná se o poměrně rozsáhlý komplex budov uspořádaných kolem tří nádvoří, který prošel v posledních letech výraznou rekonstrukcí a má co nabídnout. Zámek leží na řadě turistických tras. Určitě můžete přijet i na kolech.

Zasílám pár fotografií tohoto zámku a přeji všem pěkný zbytek dne

malinke-kote

Díky za příjemnou a hlavně optimistickou tečku za dnešním krásným tématem

 

Reklama