Moje maturita je staršího data, a jelikož jsem důchodkyně, tak vlastně i promlčená. Byly jsme poslední 2 maturitní ročníky Pedagogické školy pro vzdělání učitelů národních škol a nebylo tedy, v případě neúspěchu, KAM se propadnout, škola vlastně námi přestala existovat, začínal Pedagogický institut později přejmenovaný na VŠ.

Snažili jsme se, ale naši kantoři také. Měli jsme ve třídě i několik kluků, a aby jeden zvláště slabý to taky udělal, dostal nějaký strategicky vhodný termín a pro sichr byl předseda maturitní komise zván před jeho zkouškou půvabnou paní profesorkou mimo zkušební místnost k občerstvení. Co tam pili nikdo neví, překafovaný byl chudinka jistě. Ale Kája to UDĚLAL! Sice jeho kariéra brzy skončila ze zdravotních důvodů, to však je o něčem jiném.

Po maturitě se nějaké oslavy nekonaly, museli jsme neprodleně opustit internát, začaly práce na přeměně ve vysokoškolskou kolej. Maturitní vysvědčení nám nakonec předával pan profesor z gymplu, který nás dostal jen na poslední rok i na svůj poslední před důchodem. Byl to zvláštní pocit maturovat na škole, která námi končí. Odpoledne si pro mne přijel (vlakem) můj nastávající a oslavili jsme mou zkoušku dospělosti v letní přírodě...

Víc než na známky vzpomínáme na srazech abiturientů na své dobré profesory i na své začátky. Vyjma 1 spolužáka jsme u své profese všichni zůstali, i když mnozí studovali dál a zvyšovali si kvalifikaci - vlastně všichni se dál učili celý život. Je to úctyhodné, ve školství nebylo nikdy moc peněz. Když si vzpomenu dnes na první plat se všemi příplatky (42-44dětí ve 2 odděleních) na málotřídce = 996 Kčs, je to neuvěřitelné. Myslím však, že i když jsme neznali např. integrály a derivace, byli jsme velice dobře připraveni metodicky, měli jsme dar někoho něco naučit. Na cvičné škole jsme měli své výstupy od 2. ročníku. Mínusem byla neznalost světového jazyka - němčina jen rok po 1 hodině týdně je spíše pro zasmání, ruština pochopitelně stále.

Samík97


Děkujeme za příspěvek :).

redakce@zena-in.cz

Reklama