Přísloví o tom, že jablko nepadá daleko od stromu, sedlo jako ulité na Guillauma Deparideu, syna slavnějšího otce Gérarda Depardieu.  Pokud jste ho ještě neviděli v akci, pak k tomu už ve čtvrtek 5. května, budete mít příležitost. Do českých kin přichází jeho nejnovější film s názvem Cesta za horizont, který se zároveň stal Guillaumovou cestou poslední.

depardieu

Mezi sci-fi, thrillerem a dramatem se pohybuje nevšední filmový počin Cesta za horizont, v němž si mladý a velmi talentovaný Depardieu zahrál hlavní a zároveň poslední roli před svým předčasným úmrtím v roce 2008. Snímek švýcarsko-rumunského režiséra Alexandre Iordachesca, jehož stěžejním tématem je život, nesmrtelnost i smrt byl veřejnosti poprvé představen na loňské předpremiéře během 13. Festivalu francouzského filmu.

Slavná jména

Hlavní hrdina Johnathan Vogel v podání Guillaume Depardieu se nemůže vyrovnat s ochrnutím po nehodě, které jeho život obrátilo vzhůru nohama. Rád by vrátil čas a neustále se zabývá tím, co by bylo kdyby…  Naděje mu svitne, když se dozví o převratné genové terapii pro regeneraci lidského těla, vyvinutou světoznámým genetikem Stivlasem Karrem (Carlo Brandt). Johnathan neváhá a objedná se k profesorovi na klinická vyšetření. K jeho i profesorově zklamání však léčba nevychází podle plánu a Johnathanův život začíná být ohrožen. Zdá se, že jediný, kdo mu může pomoct, je profesorova dcera Alice.

Představitelka Alice Alysson Paradis je dalším hereckým talentem, který se ve filmu vedle Guillauma Depardieu snaží překročit slavnější rodinný stín. Pokud se vám při jejím příjmení vybavuje slavnější herečka a zpěvačka Vanessa Paradis (životní partnerka Johnnyho Deppa), nemýlíte se. Alysson je mladší sestrou Vanessy a podle kritiků má i ona našlápnuto na slušnou filmovou kariéru.
Za zmínku určitě stojí i hudba, která bude Guillauma na filmovém plátně naposledy doprovázet. K filmu ji složila švýcarská kapela a průkopníci elektronické hudby The Young Gods. Ta se letos v únoru představila také u nás v pražském Paláci Akropolis.

Život na hraně zákona  

Podle režiséra Alexandra Iordachescu měl mladý Depardiu podobné filozofické obavy. Uvědomoval si prý politiku biotechnologie a její snažení redukovat život na objekt, který je možné ovládat. Guillaume sám totiž prožil osudnou nehodu při jízdě na motorce v roce 1995. Po letech nesnesitelných bolestí a mnoha operacích kolene mu lékaři nohu amputovali. Koneckonců soukromý život mladého herce a jeho komplikovaný vztah se slavným otcem by vydal na samostatný film. V mládí měl často problémy se zákonem, obviněn byl z pašování drog a párkrát si poseděl i ve vězení za řízení v opilosti. Jeden z jeho nezapomenutelných skandálů je také incident v baru, kdy vystřelil na muže, který si utahoval z jeho oblečení. Slavný otec, který sám v mládí nepatřil mezi žádné andílky, se tehdy svého rebelského syna veřejně zřekl, přesto si tito dva spolu zahráli v mnoha filmech (např. seriál Hrabe Monte Cristo, Napoleon, Prokletí králové…). Guillaume se nakonec vypracoval v jeden z největších francouzských talentů své generace, za což si vysloužil několik nominací na Césara a jednoho skutečného za roli ve filmu Učňové (Les Apprentis) v roce 1996.
Přestože po amputaci nohy vydal prohlášení, že s herectvím končí, nechal se na podzim roku 2008 zlákat k natáčení filmu L' enfance d' Icaire (Ikarovo dětství) v Rumunsku. Náročné natáčení se mu bohužel stalo osudným. Ve svých 37 letech, nedlouho po dotočení Cesty za horizont, podlehl zápalu plic. Režiséř Alexandre Iordachescu tvrdil, že Guillaume při natáčení horizontu vypadal lépe než před tím a na dotočné spolu dokonce dlouho do noci probírali další spolupráci. Jeho náhlá smrt byla pro štáb velkým překvapením.

Zda půjde o stejný kasovní trhák, jakým byl například jeden z posledních amerických snímků této kategorie Všemocný, ukáže jen čas. Cesta za horizont je prvním filmem distribuční sítě EuCiGo, která se v budoucnu chce soustředit na kvalitní evropské filmy.

Foto: EuCiGo

Kam dál?

Reklama