„Počata“ byla pátého července roku 1965. O dvě léta později, 20. září 1967, ji pokřtila sama britská královna Alžběta II. – a právě po ní, a také po své starší sestře, získala jméno – Queen Elizabeth 2.

Elizabeth není žádný drobeček – je 294 metrů dlouhá, 32 metrů široká, má 12 pater a vejde se na ni kolem 1700 cestujících a přes tisíc členů posádky. Dokáže plout rychlostí 32,5 uzlů za hodinu a v letech 1969 až 2004 byla vlajkovou lodí společnosti Cunard Line, než její žezlo převzala Queen Mary 2. I když s párou už dávno nemá nic společného, říká se o ní, že byla nejluxusnějším zaoceánským parníkem. A včera vyplula ke své poslední plavbě.

V neděli, 6. ledna vyrazila Queen Elizabeth z doků v britském Southamptonu na svou poslední cestu kolem světa. Provází ji na ní její nástupkyně, Queen Victoria, pro kterou jde naopak o první takovou cestu. 13. února se mají obě lodi setkat se svou „sestrou“, Queen Mary 2, ve vodách Manhattanu před Sochou Svobody. Budoucnost Queen Elizabeth však není zdaleka tak černá, jak by se mohlo zdát – má sloužit v Dubaji ve Spojených arabských emirátech jako pětihvězdičkový hotel.

Zdroj: BBC News

Plula jste někdy na parníku? Jen na říčním, nebo na zaoceánském? A láká Vás taková plavba? Plula jste už v nějaké lodi po moři? Třeba v plachetnici? A zažila jste bouři? Jaké to bylo? Ubytovala byste se v Queen Elizabeth 2, až z ní bude hotel?

Reklama