Zaspali jste? Proveďte urychlenou inspekci

645b762f0dcf3blobid0.jpg
Foto: Shutterstock

Jestliže jste nechali záhonek s jahodami od konce zimy bez jakékoli péče, vezměte si rostliny do parády nyní. Je sice pět minut po dvanácté, ale nikdy není pozdě zmírnit škody. Jestliže na jahodnících najdete ještě suché, případně chorobami napadené listy, ostříhejte je. Ale opatrně, abyste nepoškodili srdíčko. Stejně tak odstřihněte odmladky, které by braly sílu na tvorbu plodů.

Zbavte je plevele a nakypřete zeminu

Jakákoli jiná rostlina v záhonku bere jahodníkům prostor, vláhu i živiny. Bez milosti ji odstraňte i s kořínky. Pletí je třeba se věnovat pravidelně. Zeminu kolem jahodníků také nakypřete, aby mohla lépe přijímat vláhu a živiny.

Nemučte je suchem ani příliš častou zálivkou

Bez vody to nejde, ale zalévejte jen tak, jak jahodníky potřebují. Svědčí jim méně častá, zato vydatná závlaha. Jak se budou plody nalévat, začnou mít na vodu vyšší nároky. Zvláště během parných dnů zalévejte brzy ráno, nebo naopak večer. Pamatujte, že půda nesmí nikdy zcela vyschnout. Jak poznat, že jahodníky trápíte suchem? Na to mají pěstitelé z Jahodárny Brozany jednoduchou odpověď: „Nedostatečnou a nepravidelnou zálivku poznáte tak, že se v porostu jahod objeví mravenci.“

645b75e4d01a4obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Zachraňte úrodu mulčováním

Ponechat jahodníky jen na zemině, to je velký hřích. Nejen že vám bude záhon neustále zarůstat plevelem, ale také snáze vyschne. A co víc – plody budou špinavé a při stálém kontaktu s vlhkou hlínou také nahnijí. Řešením, které využívají i velkopěstitelé, je mulčování. K němu lze vyžít nespočet materiálů. Od propustné netkané textilie, přes slámu nebo dřevní hobliny až po nasekanou trávu.

Neochuďte rostliny o živiny

Jestliže chcete jahody sklízet ve velkém, ne jen podráždit chuťové buňky, pak se neobejdete bez hnojení. Existuje mnoho možností. I pokud nejste příznivci speciálních chemických koktejlů. V obchodech jsou běžně dostupná také organická hnojiva. Případně si je doma můžete vyrobit sami a zadarmo. Například z kompostu, listovky, kopřiv, slepičinců… U zvířecího trusu ale pozor na jeho koncentraci. Pokud by nebyl dostatečně ředěný vodou, mohl by rostliny spálit.

„Vezměte obyčejnou zavařovací láhev o objemu jednoho litru a naplňte ji granulovaným slepičím hnojem. Potom toto množství nasypte do 10 litrů čisté vody, rozmíchejte a nechte rozpustit. To bude trvat asi dvě hodiny, takže celý proces určitě neuspěchejte. Po této době roztok znovu promíchejte. Pro jahody bude ještě příliš koncentrovaný, budete jej muset ještě jednou zředit,“ radí odborníci ze společnosti Hnojík.

Skvělé je také hnojivo z čerstvě posekaných kopřiv. Naplňte jimi kbelík do tří čtvrtin a zalijte je dešťovou vodou. Po dvou až třech týdnech za občasného promíchání bude zákvas připravený k použití.

Zatímco brzy na jaře jahodníky prahnou po dusíkatých hnojivech, aby mohly snáze tvořit listy, později už je jeho přebytek na škodu. Listy by se tvořily na úkor plodů. Před květem a během kvetení potřebují hlavně draslík a fosfor. Bez těchto látek se musíte smířit se skromějšími výnosy, menšími plody a nižší cukernatostí.

645b75d96ce7cobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Rozhodně ale neplatí, že čím víc hnojiva rostlině dodáte, tím vyšší úroda bude. Výnos klesá nejen při nedostatku živin, ale i v případě, že jich je nadbytek. Nikdy také nezapomeňte aplikovat hnojiva do vlhké půdy, tedy po dešti nebo zálivce.

Na jahodníky pak nezapomínejte ani po sklizni. „To si jahody tvoří základ v srdíčku pro sklizeň v následujícím roce. Proto je důležité i po sklizni jahody řádně zalévat a přihnojovat. Správný pěstitel se stará o jahody od jara do podzimu!“ doporučují pěstitelé z Jahodárny Brozany.

Zdroj informací: Jahodárna Brozany, Rostlinky, Hnojík

Čtěte také: