Poslanecká sněmovna přijala senátní návrh poplatků, který od placení 30 korun při návštěvě lékaře osvobozuje děti do 18 let. Proti schválení byla především opoziční ČSSD, která požadovala úplné zrušení poplatků.

Úplné zrušení všech poplatků schválila sněmovna v prosinci. Návrh v lednu projednával Senát a do sněmovny poslal kompromisní variantu, která předpokládá, že poplatky u lékaře by od 1. dubna měly přestat platit děti do 18 let. Návrh předpokládá i zrušení platby za položku na receptu u léku, který bude levnější než částka za recept a sníží se roční ochranný limit z 5000 na 2500 korun dětem a důchodcům.

Od poplatků budou podle návrhu osvobozeny lidé se zdravotním postižením, v domovech pro seniory, v domovech se zvláštním režimem nebo ve zdravotnických zařízeních ústavní péče, kteří nemají vlastní příjem.

Poplatky lidé platí od ledna 2008. Za návštěvu u lékaře hradí 30 korun, za položku na receptu rovněž 30 korun a za den pobytu v nemocnici 60 korun. Návštěva pohotovosti přijde na 90 korun.

Reklama