Poslanci a senátoři dostávají při nemoci plnou výši svého platu. Nečerpají snížené dávky nemocenské, raději se jen omlouvají ze schůzí, píší v úterním vydání Hospodářské noviny.

Poslanci a senátoři v Česku jsou jedni z nejzdravějších zákonodárců na světě. Alespoň to tak působí při pohledu na statistiku toho, jak čerpají nemocenskou. Při bližším prozkoumání těchto údajů ovšem vyjde najevo něco jiného: čeští poslanci a senátoři jsou nemocní stejně jako běžní lidé. Jen si, na rozdíl od řadových zaměstnanců, nemocenskou nevybírají, a nepřichází tak o své peníze. Každý "obyčejný" zaměstnanec ztratí při několikadenní chřipce značnou část výplaty, za první tři dny nemoci navíc nedostane ani korunu. Tohle pravidlo ovšem neplatí - i když by mělo - pro poslance a senátory, uvádí noviny.

Už od loňského ledna zákon sice nařizuje i ústavním činitelům stejné podmínky čerpání nemocenské, zákonodárci si ji ovšem podle Hospodářských novin téměř vůbec neberou. Podle údajů kanceláří Poslanecké sněmovny a Senátu si čerpali nemocenskou od roku 2007 jen tři senátoři a tři poslanci.

Ze schůzí se jednoduše omluví, nikdo je totiž nemůže donutit, aby si brali nemocenskou. Při omluvě ani nemusí uvádět důvod. "Asi to není fér, aby zákonodárci si tu nemocenskou nevybírali, když běžní občané o ty peníze přijdou. Ale například já se omlouval vždy jen na krátkou dobu - dva nebo tři dny," říká poslanec ODS David Šeich. Argument, že to je pro běžné zaměstnance právě ta nejméně výhodná délka nemoci, nepřijímá. A dodává, že sám je pro, aby první tři dny nemoci nedostali lidé ani korunu, píší Hospodářské noviny.

Co na to říkáte? Taky vás pěkně štvou?