Významně totiž ovlivňují imunitní systém tenkého i tlustého střeva, zdravě ho stimulují, což se přenáší do celého těla a vede pak k posilování obranyschopnosti nejen lokálně, ale i celého organismu. „Mezi zdravé bakterie se řadí rody Laktobacillus, Bifidobakterium a Streptococcus. Vylučují látky, které potlačují růst patogenů, soutěží s nimi o živiny a vazebná místa na povrchu střevního epitelu a tím, že zkvašují cukry za vzniku kyseliny mléčné, posunují pH uvnitř střev do kyselé zóny, což blokuje růst a množení patogenních mikrobů. Pokud je probiotických bakterií uvnitř střev dostatek, hovoříme o normální střevní mikroflóře (tzv. střevní eubióze). Pokud získají převahu patogenní mikrobi, pak tento stav označujeme jako střevní dysbiózu,“ vysvětluje gastroenterolog a odborný konzultant společnosti LR Health & Beauty MUDr. Pavel Hanzelka.

Střevní dysbióza může nastat například po léčbě antibiotiky, kortikoidy, cytostatiky i imunosupresivy. Rozhodně jim neprospívá ani tzv. civilizační strava, která je nadměrně založená na příjmu masa a bílkovin živočišného původu, chybí zde rozpustná vláknina a ještě obsahuje nadměrné množství konzervantů. Ke střevní nerovnováze přispívá také hormonální antikoncepce a samozřejmě různá onemocnění zažívacího traktu.
5beec90539fe9obrazek.jpg

Přemnožení patogenních bakterií má pro organismus dva důsledky:

  1. Vede k poškození střevního epitelu, kterým pak do organismu ve zvýšené míře pronikají toxiny a alergeny (jedná se tzv. syndrom zvýšené střevní propustnosti). To vede ke zhoršení řady chorob – např. kožních alergických chorob (ekzémů), akné, respiračních alergických chorob (astma) apod.
  2. Vede ke zvýšené produkci tzv. kancerogenů (vznikají ze žlučových kyselin v důsledku nadměrné konzumaci masa a tuků), které zvyšují riziko rakoviny tlustého střeva.

Jak můžeme probiotika tělu dodat?
5beec91f7e437obrazek.jpg
Probiotické bakterie můžeme dodat tělu zvenčí, a posílit tak jejich vliv na úkor patogenních mikrobů. Stav střevní dysbiózy tak díky tomu můžeme vrátit do fyziologické eubiózy. Tělu je můžeme dodat ve formě potravinových doplňků, které obsahují probiotické bakterie (tzv. probatika). Potravinové doplňky, které obsahují jen rozpustnou vlákninu, jež podporuje růst zdravé mikroflóry, se označují jako prebiotika. Přípravky, které obsahují obojí, se označují za symbiotika. „Doporučit lze v tomto směru velice kvalitní a čistě přírodní doplněk stravy od společnosti LR Health & Beauty LIFETAKT Pro 12 Kapsle. Jedná se o symbiotikum, které obsahuje jak zdravé bakterie (12 kmenů!!!), tak i jejich výživu. Jedna kapsle obsahuje až miliardu těchto bakterií a je dvojitě zapouzdřena, což znamená, že uvnitř makrokapsle jsou ještě mikrokapsličky, které jsou odolné vůči kyselině chlorovodíkové, a minimalizují tak poškození vlivem kyselého prostředí v žaludku,“ říká MUDr. Pavel Hanzelka.

Probiotika představují silný nástroj k ovlivnění průběhu i prevenci řady onemocnění. Více o produktu LIFETAKT Pro 12 Kapsle a dalších nabízených produktech společnosti LR Health & Beauty pro zdraví naleznete na LR-CZECH.COM.
5beec93940ce2obrazek.jpg

Text vznikl ve spolupráci s MUDr. Pavlem Hanzelkou, gastroenterologem a odborným konzultantem společnosti LR Health & Beauty