Pokud nechcete strávit období podzimu a zimy s nudlí u nosu nebo doma nemocné v peřinách, je nejvyšší čas začít o sebe trochu více pečovat, jíst vitaminy, kvalitně se stravovat a dobře se oblékat. A pokud chcete být obzvláště vzorné a připravené, zařaďte do svého jídelníčku tyto přírodní zázraky. Ty jsou totiž nejen skvělí bojovníci proti onemocnění, ale také výborný doping energie. Budete díky nim lehce vstávat, neusínat v půlce pracovní doby na klávesnici a váš mozek bude pracovat na maximum.

Modrá spirulina

shutterstock-1116180641.jpg

O spirulině jste pravděpodobně už slyšely. Jedná se o mikroskopickou sladkovodní modrou řasu, která se na zemi objevila před více než třemi miliardami let. Nazývá se také „modré zlato“ pro své jedinečné složení, revitalizační a obnovující účinky. Její modrou barvu způsobuje pigment fykocyanin, který se podílí na tvorbě neurotransmiterů v mozku. Spirulina se řadí mezi superpotraviny, je velmi bohatá na bílkoviny, minerály, karotenoidy a také mnoho antioxidantů. Modrá spirulina obsahuje vitamin B, beta-karoten, vitamin E, mangan, zinek, železo, selen a kyseliny gama-linolenové (esenciální mastné kyseliny). Pomáhá posilovat imunitní systém, může tedy pomoci v boji proti nachlazení a chřipce. Pomáhá také zrychlit metabolismus a zlepšit trávení, protože obsahuje chlorofyl. To pomáhá regulovat trávící systém a také podporovat zdravé bakterie ve střevech.

Zelený čaj

shutterstock-146183111.jpg

Zelený čaj je vlastně takový malý zázrak. Jeho pitím nebo užíváním tablet chráníte své tělo před stresem, srdečními chorobami, prospívá zubům, a navíc je perfektní pro naši imunitu. Tento čaj je zdravý a vhodný pro organismus zejména proto, že obsahuje antioxidant katechin. Ten se podílí na odstraňování volných radikálů a bojuje proti předčasnému stárnutí pleti. Bonusem na závěr jsou jeho pozitivní účinky při hubnutí. Pitím zeleného čaje můžete snížit tělesný tuk a napumpovat se novou energií.

Matcha čaj

shutterstock-517550458.jpg

Na koho by přeci jen byl zelený čaj málo, může se pustit do pití zázračného matcha čaje. Jedná se o japonský zelený čaj, který se pěstuje a zpracovává unikátním způsobem. Listy čajovníku se tři týdny před sklizní zastíní. Protože k listům proniká jen zlomek slunečních paprsků, vytváří se v nich velké množství zeleného barviva chlorofylu. Po usušení se listy opatrně melou na žulových mlýnech, čímž vzniká zářivě zelený matcha. Celý tento postup je součástí japonské tradice a za posledních 800 let se prakticky nezměnil. Matcha začíná být čím dál oblíbenější i mezi sportovci, a to zejména díky svým zdravotním benefitům. Protože se pije celý nadrcený list čajovníku, je tento nápoj plný vitamínů, minerálů a vlákniny. Má až 10x vyšší výživové hodnoty než šálek běžného zeleného čaje. Díky chlorofylu je matcha také silným antioxidantem. Jedinečným ho ale dělá kombinovaná síla energie a klidného soustředění. Čajový kofein v čaji matcha se uvolňuje postupně a dodává energii až na šest hodin. Na rozdíl od klasického kofeinu však nezpůsobuje nevolnost, bušení srdce nebo nervozitu. Opak je pravdou – látky v něm obsažené navozují pocit zenového klidu a vyvolávají pocit intenzivního soustředění. Jednou z nejoblíbenějších vlastností matcha je jeho schopnost zrychlit metabolismus. Pomáhá efektivně pálit kalorie i v klidovém stavu, a protože energii pro tělo získává spalováním tuků, odbourává přebytečná kila až o 40 % rychleji. Navíc zvyšuje výkon celé svalové soustavy při sportovním výkonu a napomáhá její regeneraci po něm.

Rakytník

shutterstock-471424589.jpg

Rakytník je vlastně taková vitaminová bomba na posílení organismu. Tento keř je bohatým zdrojem vitaminu C, B6 nebo B9, obsahuje také D, K, E a P. Zásadní je také obsah hippopheinu, alkaloidu, který se v těle přeměňuje na serotonin, hormon důležitý pro celkovou vitalitu, chránící organismus proti depresi i nádorům. Na posílení organismu je proto rakytník skvělým pomocníkem. Nejsilnější je ve své „čerstvé“ podobě, ale konzumovat ho můžete také jako sirup, džem nebo ve ho zobat jako sušené plody. Kromě imunity bojuje proti kožním nemocem, podporuje trávení a krevní oběh.

Také si přečtěte: