Možná budete překvapeni, jak prospěšná může být krátká návštěva posilovny pro váš mozek. Užitečnost posilování není žádným tajemstvím. Víme, že pomáhá budovat svalovou hmotu a uvolňuje stres. Nová studie na téma mozek a svaly ovšem naznačuje, že pořádně se zapotit v posilovně může zlepšit dlouhodobou paměť asi o 10 %, a to přestože jste posilovali jen 20 minut.

FitLift„Naše studie ukazuje, že lidé nepotřebují věnovat cvičení velké množství času, když chtějí podpořit mozkové funkce,“ uvádí v písemném prohlášení vedoucí výzkumu Lisa Weinbergová, magisterská studentka z Georgia Institute of Technology. Ve studii výzkumníci požádali 46 zdravých mladých dospělých, aby se pokusili zapamatovat si řadu 90 fotografií, které jim byly promítány na obrazovce. Polovina skupiny poté cvičila na stroji pro posilování nohou a měli vykonat 50 opakování, zatímco druhá polovina seděla na židli a necvičila. Výzkumníci poté všem zkoumaným osobám odebrali vzorky slin. O dva dny později se stejní muži a ženy opět setkali s výzkumníky, aby shlédli sérii 180 fotografií, z nichž v 90 případech šlo o tytéž snímky, které jim ukazovali v první části výzkumu. Tentokrát si lidé měli vzpomenout, které fotografie už viděli a odlišit je od nových.

A na co výzkum přišel? Lidé, kteří cvičili, si pamatovali zhruba 60 % fotografií, které už viděli, zatímco lidé, kteří necvičili, si jich vybavili jen okolo 50 %.

brain

Předchozí výzkum starších mužů a žen (50 až 85 let) ukázal, že krátké posilování zlepšuje paměť díky stresovému hormonu noradrenalinu, který se při cvičení uvolňuje. Vědci již dlouhou dobu vědí, že tento hormon, chemický posel v mozku, hraje v paměťových procesech významnou roli. A v této nové studii se ukázalo, že lidé, kteří cvičili, vykazovali vyšší množství noradrenalinu ve vzorku slin. Spojitost je tedy zjevná.

„Výsledky jsou povzbudivé,“ píše v prohlášení spoluautorka studie, Dr. Audrey Duarte. „Dokonce i bez nákladné magnetické rezonance naše výsledky naznačují, které části mozku by mohly být zodpovědné za tato zlepšení paměti skrze cvičení.“

Autor článku: FitLif

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama