Pánevní dno tvoří vazivově-svalové struktury, které se upínají na kostěný podklad malé pánve, čímž uzavírají pánevní východ a zajišťují tak nezbytnou podporu pánevních orgánů, jakými jsou například děloha, močový měchýř či prostata. Stejně jako i ostatní svaly v těle musejí být také svaly pánevního dna dostatečně silné a pružné na to, aby správně plnily svou funkci.

Posílené svaly pánevního dna jsou důležité nejen pro správnou funkci pánevních orgánů, ale zároveň mohou předcházet inkontinenci, ulevit od menstruačních bolestí či ovlivnit intenzitu sexuálního prožitku.

64cb745cee94cblobid0.png
Foto: Shutterstock

Ačkoli je oslabené pánevní dno problémem především žen v důsledku těhotenství, porodu či přechodu, může se vyskytnout také při sedavém způsobu života, při vystavení těla nadměrné zátěži – zvedání těžkých břemen, nadváze nebo při chronických zácpách a dlouhotrvajícím kašli. Potrápit však dokáže také muže, a to především ty vyššího věku. Rizikové jsou (co se týče těchto problémů) pak také operace prostaty.

Jak ty správné svaly lokalizovat?

Abyste mohli tyto svaly správně používat, je důležité vědět, kde jsou. K tomu může posloužit rada, podle níž vědomě zadržíte proud moči během močení. Svaly, které k tomu použijete jsou přesně ty, které chcete posílit. Nadále však tento trik neprovádějte a už vůbec ne za účelem posílení daných svalů. Mohlo by dojít k poškození vylučovacího reflexu a zadělání si na zánět močových cest. Nejedná se o cvik ale o pouhou pomůcku k nalezení těch správných svalů.

64cb754bd7b80obrazek.png
Foto: Shutterstock

Kegelovy cviky

Mezi nejoblíbenější terapie patří Kegelovy cviky, a to hlavně díky tomu, že je možné provádět je jako součást denní rutiny v podstatě kdekoli (v práci, při jídle, během řízení, …). Autorem těchto cviků je americký gynekolog Arnold Kegel, který s onou metodou, zaměřující se na rytmické stahování svalů, přišel už v roce 1948.

Cvičení provádějte s vyprázdněným močovým měchýřem. Zpočátku bude stačit, když svaly zatnete na 3 vteřiny a poté budete 10 vteřin relaxovat. Tuto sérii zopakujete 10x za sebou nejlépe čtyřikrát denně. Jakmile budou vaše svaly více posílené, můžete interval stažení prodloužit až na 10 sekund a zvládnout až 40 stahů.

Pelvicore technika

S touto technikou přišla norská profesorka fyzioterapie Kari Bo. Cvičení se skládá z jednoduchých a nenáročných cviků a nepotřebujete k němu žádné speciální pomůcky.

Posilování s pomůckami

Ženy mohou pro posilování svého pánevního dna využít také řadu pomůcek, kterými jsou například vaginální kuličky anebo yoni vajíčka.

Zdroj info: zdravi.eurogemmedicalwikiskriptaaktin, aktin2, youtube kanál/MrDanio89

Čtěte také: 

Reklama